Громада УГКЦ на Тернопільщині відновить закинутий костел

13 жовтня 2015, 09:32 | Храми, церковне майно | 2 |   | Код для блогу |  | 

костел.jpgexklusiv.gifКостел верховних апостолів Петра і Павла – пам'ятку архітектури місцевого значення, отримає у власність і збирається відновити громада УГКЦ у селі Турильче Борщівського району Тернопільської області. Досі місцеві греко-католики свого храму не мали, адже сільську церкву займає громада УПЦ КП, яка не погодилася на почергові Богослужіння.

Розпорядження голови Тернопільської облдержадміністрації Степана Барни про передачу костелу № 605-од від 6 жовтня 2015 року розмістили на офіційному сайті цієї держустанови, повідомляє кореспондент РІСУ Володимир Мороз. Згідно з документом, передачу у власність релігійній громаді повинні здійснити протягом місяця. Після цього громада зобов'язана укласти пам'яткоохоронний договір із департаментом культури, релігій та національностей облдержадміністрації

“Костел збудовано у 1871 році і для нього характерна еклектика, тобто поєднання неоготичного та неоренесансного стилів, – розповідає начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури, релігій та національностей обладміністрації Ярослав Пелехатий. – Наразі ми працюємо із консулом Республіки Польща у Луцьку, щоб через фундацію “Мости” і польські архіви дізнатися більше інформації про цей храм та інші подібні на Тернопільщині”.

За словами Я. Пелехатого, активну позицію у відновленні храму в Турильчому зайняв греко-католицький парох о. Володимир Старик.

“Храм у селі є, але коли Церква вийшла з підпілля, громада у Турильчому розділилася і він залишився у православної сторони, – говорить о. В. Старик. – Сільська церква колись була греко-католицькою – іншої там не було. Маємо відповідні архівні довідки. У 1935 році на парафії, куди входили також села Вербівка, Пилипче, Слобідка та Трійця, було 950 греко-католиків, 501 римо-католик та 50 євреїв. Тепер у Турильчому проживають 685 доролих осіб, з яких греко-католиків – тільки 39”.

Але, незважаючи на прикрий поділ, громади УГКЦ та УПЦ КП у селі cпівіснують загалом мирно. Греко-католики служать у переобладнаному приміщенні в колишній колгоспній конторі. Тепер у них з'явилася надія отримати свій храм.

“Громада звернулася до влади з приводу передачі костелу у 2015 році. Я уже маю подібний досвід відновлення костелу у селі Нівра – там греко-католики 22 років служили у хаті. Хотіли взятися за храми у Ніврі та Турильчому водночас, але єпископ Дмитро (Григорак) благословив, щоб спершу завершити один, а тоді вже братися за другий, – продовжує о. В. Старик. – Ми хочемо зберегти все так, як було. У людей є старі фотографії інтер'єру та екстер'єру”.

У Ніврі на відновлення храму пішло приблизно 650 тис. грн, зазначає парох. У Турильчому, за його словами, потрібно значно більше коштів з огляду на гірший стан святині.

“У Мельниця-Подільському деканаті УГКЦ є поділені села. Але вже усюди громади мають свої церкви. Залишилося тільки Турильче”, – підсумовує священик.

Як каже Я. Пелехатий, у Турильчому немає римо-католицької громади.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
2коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • qwe | 16 жовтня 2015, 22:25
  Коментувати коментар

  Варто зауважити, що коли з релігійної громади УПЦ в селі Катеринівка Кременецького району в тій само Тернопільської області виокремились прихильники «Київського патріархату», голова місцевої ОДА Степан Барна видав протизаконне рішення, згідно з яким у місцевому храмі святого великомученика Георгія Побідоносця повинні були відбуватись почергові богослужіння. Саме це рішення та його активне впровадження регіональними силовими структурами, призвело до кровопролитного конфлікту на подвір’ї храму, в наслідок якого було травмовано близько 20-ти вірян Української Православної Церкви. Після подій в Катеринівці, представники «УПЦ КП» все частіше почали говорити про те, що так звані почергові богослужіння є одним з вирішень міжконфесійних протистоянь. Однак, коли аналогічна ситуація торкнулась громади розкольників в селі Турильче, то останні категорично відкинули пропозицію ділити власний храм зі спільнотою іншої конфесії. Цей факт також свідчить про непослідовність та заангажованість сумнозвісного очільника Тернопільської ОДА, який e цьому випадку не видавав жодних наказів щодо надання права почергового звершення богослужінь громаді УГКЦ.

 • Arxidiakon | 15 жовтня 2015, 23:37
  Коментувати коментар

  "Досі місцеві греко-католики свого храму не мали, адже сільську церкву займає громада УПЦ КП, яка не погодилася на почергові Богослужіння." Класс!!! "Врачу исцелися сам" називається цей конфлікт. Значить УПЦ має з КП-шниками ділитись храмами а КП наприклад з УГКЦ ні. Те що намагаються отримати від інших самі не надають. От вам і приклади з життя)))

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні новини

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 24 березня 2019, 22:39

  Р. Р. S. А оцей загальнонаціональний Рух "Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарі", що його очолює адвокат-християнин Сергій Гула, діє згідно відповідної ініціативи (постанови) та під

 • velovs@ukr.net | 24 березня 2019, 22:11

  Р. S. Перепрошую, але ось тут, шановний друже, інфа про виступ офіційного представника Ватикану при ООН, де озвучена позиція і оцінка Апостольської столиці "гендерної

 • velovs@ukr.net | 24 березня 2019, 22:02

  А ще тут: інфа щодо проблеми затримки чи невиплати зарплат: https://risu.org.ua/article_print.php?id=62674&name=religion_and_society&_lang=ua& ----------- Так що ці Ваші, шановний п.

 • velovs@ukr.net | 24 березня 2019, 21:53

  А тут іще одна інфа щодо цієї ж теми: http://nikorupciji.org/2017/11/21/usi-svyaschenyky-uhkts-otrymaly-instruktsiji-schodo-borotby-z-koruptsijeyu/ --------------------- Просто, шановний друже, варто

 • velovs@ukr.net | 24 березня 2019, 21:39

  А отут, шановний п. В. Ясеневий, послання Синоду єпископів УГКЦ щодо боротьби з

Популярні статті місяця