Горянська ротонда прирівнялася з Папською базилікою

29 червня 2012, 10:40 | Храми, церковне майно | 0 |   | Код для блогу |  | 

Горянська ротондаНайстаріший в Україні діючий християнський храм – ротонда Покрови Пресвятої Богородиці, що розташована в Горянах біля Ужгорода, 24 червня 2012 р. урочисто проголошена малою базилікою, спорідненою з Папською базилікою Santa Maria Maggiore.

Напередодні, в Ужгородській греко-католицькій катедрі була виставлена копія ікони Пресвятої Богородиці «Спасіння Римського народу», яку 20 червня у Римі поблагословив Папа Венедикт XVI. У неділю цей образ процесійно перенесено до Богородичної святині в Горянах. Про це повідомляє Радіо Ватикан.

На урочистість в Горяни прибули духовенство та вірні з різних куточків Закарпаття, а також з Італії, Сполучених Штатів Америки та інших держав. Зокрема, Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Томас Едвард Ґалліксон, канонік Папської базиліки Santa Maria Maggiore владика Іриней (Білик), ЧСВВ. Архиєрейську Святу Літургію очолив єпарх Мукачівський владика Мілан (Шашік).

Після оголошення Акту про піднесення Горянської ротонди до гідності малої базиліки, спорідненої з Папською базилікою Santa Maria Maggiore, до присутніх звернувся Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Томас Едвард Ґалліксон:

На урочистості були присутні міський голова Ужгорода Віктор Погорєлов та Генеральний консул Угорської Республіки в Ужгороді пан Йожеф Бачкаі, які привітали греко-католиків Закарпаття.

Довідка: Горянська ротонда – одна з найстаріших архітектурних пам’яток України, занесена до реєстру ЮНЕСКО, – може перетворитись на сміттєзвалище. Непотребом засипане і Закарпатське Городище – розкопки одного з найдревніших поселень в Україні. Горянська ротонда — досі діючий храм, проте спеціалісти занепокоєні, що при такій байдужості влади та місцевого населення цінність храму зведуть нанівець.

Горянська ротонда в Ужгороді,— одна з найцінніших і найстаріших пам`яток храмової архітектури, яка збереглася в Україні з XI століття. Історики кажуть, що це друга за давністю після Софії Київської християнська святиня. Ротонда — унікальна своєю формою: таких шестигранних Церков у світі – одиниці. Крім того, фрески у церкві були написані 700 років тому італійськими майстрами.

Старовинну ротонду відкрили для світу не так давно. 1879 року під час ремонтних робіт з-під старої штукатурки проявились кольорові фрески. Аналіз засвідчив, що створені вони були у XIV-XV столітті. Незабаром церква з околиці Ужгорода стала відома в усій Європі. І не тільки неповторними фресками, а й своїм віком - понад 800 років. Прикрасити ротонду фресками вирішив володар Ужанської домінії й Ужгородського замку Дьордь Другет, зачарований італійськими розписами. Фрески виконані за складною методикою, що нині вже не застосовується: мокра "свіжа" поверхня при розписі всмоктувала в себе 10-сантиметровий шар фарби. Сюжети розписів зображують найважливіші епізоди iз земного життя Ісуса Христа. Фрески вражають простотою і життєвістю їхніх персонажів. Про реставрацію розписів йдеться з початку минулого століття. Часткового відновлення вони зазнали у 60-х і 90-х роках минулого століття. Закрита 1959 року через аварійний стан, спричинений ударом блискавки, 1981 року ротонда була повернена греко-католицькій громаді. Відтоді вона з готичним нефом, прибудованим до ротонди в XV столітті, є місцем регулярних богослужінь.

Система Orphus
Рейтинг
0
1
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • Halo | 30 травня 2020, 12:27

   Хороша агітація проти РПЦ в Україні

  • Halo | 30 травня 2020, 12:14

   Непервершений спіч для заснування чергової секти.

  • Halo | 30 травня 2020, 12:04

   Схоже, збочення н6е приносять належного прибутку, додався антисемітизм...

  • Halo | 30 травня 2020, 12:01

   Маячню Задорнова тре додати, бо звичайна неоязичницька ахінея не досить авторітетна.

  • fedirtsiv | 30 травня 2020, 11:46

   Чи духовенство готове бути сучасним за формою? Позбутися мамони та культу храму, позолоти в інтер*єрі та посуді, розцяцькованих одеж, які нагадують жіночі плаття? Хоче позбутися фарисейства,

  Популярні статті місяця