Священнослужителі УПЦ МП вшанували пам’ять жертв політичних репресій

18 травня 2020, 10:07 | Релігія і суспільство | 0 |   | Код для блогу |  | 

17 травня, у День пам’яті жертв політичних репресій, єпископ Переяслав-Хмельницький Діонісій, секретар Київської єпархії УПЦ МП звершив заупокійну літію на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ МП.

За упокій жертв політичних репресій комуністичного режиму також молилися благочинний Броварського району протоєрей Олександр Левчук, духовенство Київської та Бориспільської єпархій УПЦ МП, а також керівник Центру вивчення спадщини Новомучеників та Сповідників ХХ століття Сергій Вікторович Шумило.

По завершенні молитви священнослужителі поклали квіти до Братської могили.

У зв’язку з відзначенням в Україні Дня пам’яті та з метою вшанування жертв масових політичних репресій 1937-1938 років, цього дня в усіх храмах звершувалися літії з жалобним передзвоном.

Як наголосив керівник Центру вивчення спадщини Новомучеників та Сповідників ХХ століття Сергій Шумило, за період Великого терору на території УРСР було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів, де чимало з них загинули від тяжких каторжних робіт. В цілому, за період від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття за час правління комуністичного режиму в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб. Величезну кількість із них було розстріляно, інші пройшли тюрми, табори, заслання, каторгу, примусове утримання в психіатричних лікарнях.

За словами Сергія Шумила, однією з найкривавіших у Києві була ніч 19 травня 1938 року, коли у київських в’язницях НКВС тільки за одну ніч було розстріляно 563 людини. Проте масові розстріли тривали і перед тим, і після того… Саме тому у третю неділю травня і вшановується пам’ять жертв політичних репресій.

Як наголосив керівник Центру пам’яті Новомучеників, серед безневинно засуджених, розстріляних чи засланих до сталінських концтаборів були сотні православних священиків Київської області. В межах України кількість репресованого духовенства нараховує тисячі священників. Наразі точну цифру встановити ще не вдалося. З цією метою з благословення Синоду УПЦ МП у Києві створено Центр вивчення спадщини Новомучеників та Сповідників ХХ століття, який намагається в архівах збирати матеріали про репресоване духовенство.

За словами Сергія Шумила, одним із символів тієї трагічної доби є Биківнянський ліс під Києвом. Це найбільше в Україні місце поховання жертв масових сталінських репресій. Тут у лісі за колючим дротом була секретна ділянка спеціального призначення НКВС, де з 1937 по 1941 рр. масово звозили з київських в’язниць НКВС і закопували тіла розстріляних та закатованих жертв репресій. Серед них велика кількість православних священиків і мирян.

«Зокрема, тут похований настоятель Петро-Павлівського храму у Броварах прот. Іоанн Русанович, настоятель церкви у с. Зазим’я Броварського району прот. Михаїл Под’єльський, київський священик Андрій Бойчук та багато інших. Зараз збираємо свідчення та імена репресованих священиків Київської області. Наразі тільки по одному Броварському району вже зібрано свідчення про 16 репресованих священиків, по Бориспільському району – 10 священиків, Переяслав-Хмельницькому району – 23 священики, Вишгородському району – 11 священиків, Баришівському району – 10 священиків, і т. д. Пошук триває, ще невідомими лишається велика кількість імен репресованих православних священиків. Велика кількість з них були розстріляні, інші заслані в табори, де багато хто з них помер від тяжких каторжних робіт», – каже С. В. Шумило.

Що стосується Биківнянського лісу, то на сьогодні науковцями встановлено імена близько 19 000 осіб, страчених у київських тюрмах НКВС з 1937 по 1941 рр. і закопаних у Биківні. Пошуки свідчень тривають. В цілому, у Биківнянському лісі було закопано до 100 тисяч репресованих громадян. Трагедія Биківні стоїть в одному ряді із такими злочинами як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр, Бутово, Сандармох та Катинь.

«Для православних віруючих Биківнянський ліс є святим місцем, оскільки тут поховані тисячі православних мучеників за віру і просто безневинні страждальці, закатовані богоборчим режимом у страшні роки сталінських репресій. Обов’язок нашого покоління – відновлювати і вшановувати пам’ять цих святих мучеників, на крові яких було збережено віру і Церкву в роки страшних богоборчих гонінь та репресій», – каже Шумило.

Пам’ять жертв політичних репресій в Україні вшановується у третю неділю травня. Традиційно цього дня в храмах Української Православної Церкви Московського Патріархату різних регіонів нашої держави підносять заупокійні молитви за тих, хто безвинно постраждав і прийняв мученицьку кончину від безбожної влади.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • firemark | 27 травня 2020, 08:37

   https://www.youtube.com/watch?v=td_kdAYMM7k

  • Halo | 26 травня 2020, 16:31

   Наскільки я знаю, саме так обстоять справи щодо Успенського собору на Верхній території, бо він підпорядковується музею. А от щодо Ближніх та Дальніх Печер ситуація складніша. Одна справа -

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 14:12

   Нинішня - секулярно-ліволіберальна влада, дуже схоже і на жаль, досить далека від дійсного розуміння і врахування глибинних - духовно-релігійних потреб віруючих людей... ------- З іншого ж боку, як

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 13:57

   Чинний мер Дніпра дійсно: чоловік він, судячи з усього, затято-безбожний (в Бога ніяк не вірить) і ще публічно хизується цим! Та взагалі: багато чого собі нахабно дозволяє...

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 06:55

   Р. S. До речі, доволі подібні і схожі - ксенофобно-екстремістські, за змістом, постулати та ідеї - свого часу - активно пропагували й поширювали ніхто інші, як саме німецькі нацисти! Одначе: до чого

  Популярні статті місяця