В столиці дискутували про біблійні джерела антисемітизму

11 жовтня 2017, 12:15 | Релігія і політика | 20 |   | Код для блогу |  | 

В Київському центрі УКУ відбулась публічна дискусія на тему «Антисемітизм: погляд на проблему у світлі Нового Завіту». Про це повідомляє кореспондент РІСУ Дмитро Горєвой.

о.-Щурко.jpg

«Столичне відділення католицького університету з початку задумувалось, як майданчик для дискусій на складні теми» – відкрила захід Оксана Кулаковська, директорка київської філії УКУ. Одна з таких складних та дуже чутливих тем – антисемітизм.

Основним доповідачем на цей раз був біблеїст о. Юрій Щурко. Він каже, що в Україні присутні не скільки антисемітські настрої, скільки певні історичні стереотипи. Наприклад на Галичині євреїв називають «жидами». Це слово походить від латинського judaeus, однак з плином часу воно вкоротилось та почало вимовлятись на сучасний лад. Первинно воно не мало негативної конотації, хоча нині представники єврейської громади, до речі вельми обґрунтовано, ображаються на подібні звертання.

Доповідач детально зупинився на феномені антисемітизму. За його словами, вороже ставлення християн до юдеїв це свідчення нерозуміння суті Християнства, не розуміння добровільної Жертви Христової та Його розп’яття. Варто також зважати на те, що ¾ християнського Святого Письма складає єврейський Танах. На жаль, дев’ятнадцять століть непорозуміння між Церквою і Синагогою спричинили Голокост у столітті двадцятому. Більше того, жахливо, що ті хто чинив цей злочин свідомо та щиро вважали себе християнами.

Існують неоднозначні погляди, що антисемітські заклики містяться в священній книзі християн – Біблії, а точніше в Новому Завіті. І дійсно, о. Юрій навів ряд новозавітних тверджень щодо негативного ставлення до євреїв. Так, наприклад, апостол Матей дуже часто використовує вислів «горе вам!» по відношенню до юдеїв. Або ж притча про злих виноградарів, в якій споглядається образ Ізраїлю, що не прийняв Месію. Кульмінація юдейофобської риторики припадає на фразу до Пілата «Кров Його на нас і дітях наших». Подібні погляди були й в апостола Йоана. В тексті його Євангелія є пасаж «пішов до своїх та свої Його не прийняли» і багато інших епізодів про неприйняття та зраду євреями Христа.

Проте священик застерігає від огульного звинувачення новозавітних авторів в антисемітизмі та пропонує розглядати наведені цитати у контексті. По-перше, річ йде про богословський суперечки, а тому полеміку з євреями слід розуміти як конкуренцію двох релігійних систем. В історичній ретроспективі ж слід не забувати, що християни тоді були незначною меншиною та зазнавали утисків від юдеїв. А відтак юдеюфобські вислови слід сприймати крізь призму відношень між мінорітаріями та домінантною групою.

Важливо, що ніде в тексті Нового Завіту немає етнічного чи расового антисемітизму. Ба більше, християнська церква пропонує певний варіант примирення національних розділень відомим посланням апостола Павла «у Христі не має ні елліна, ні юдея…». Що може слугувати дієвим рецептом подолання антисемітських поглядів серед християн. 

Система Orphus
Рейтинг
0
0
20коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Василий Петров | 13 жовтня 2017, 15:17
  Коментувати коментар

  Но Он, зная их лицемерие, сказал им: что искушаете Меня? Марка 12:15. Ваш отец диавол; и вы хотите исполнять похоти отца вашего. Он был человекоубийца от начала и не устоял в истине, ибо нет в нем истины. Когда говорит он ложь, говорит свое, ибо он лжец и отец лжи. А как Я истину говорю, то не верите Мне. Кто из вас обличит Меня в неправде? Если же Я говорю истину, почему вы не верите Мне? Кто от Бога, тот слушает слова Божии. Вы потому не слушаете, что вы не от Бога. На это Иудеи отвечали и сказали Ему: не правду ли мы говорим, что Ты Самарянин и что бес в Тебе? Иисус отвечал: во Мне беса нет; но Я чту Отца Моего, а вы бесчестите Меня, Иоанна 8:44-49

  • Василий Петров | 13 жовтня 2017, 15:26
   Коментувати коментар

   Вы делаете дела отца вашего. На это сказали Ему: мы не от любодеяния рождены; одного Отца имеем, Бога. Иисус сказал им: если бы Бог был Отец ваш, то вы любили бы Меня, потому что Я от Бога исшел и пришел; ибо Я не Сам от Себя пришел, но Он послал Меня. Почему вы не понимаете речи Моей? Потому что не можете слышать слова Моего, Иоанна 8:41-43

 • velovs@ukr.net | 11 жовтня 2017, 19:55
  Коментувати коментар

  Р. S. Звичайно, вищезгадані мною наслідки отих жорстоких кровопролить в минулому не є єдиною поважною причиною нинішніх - досить тяжких і суперечливих подій і обставин в незалежній Україні. А назагал - і якраз у цьому ж контексті - отут можна познайомитися із сучасною актуальною "Молитвою за спасіння народу й держави Української і втихомирення в ній розбрату та ворожнечі": https://kyrios.org.ua/spirituality/prayer/6045-molitva-za-spasinnja-derzhavi-ukrayinskoyi-i-vtihomirennja-v-nij-rozbratu-ta-vorozhnechi.html

 • velovs@ukr.net | 11 жовтня 2017, 15:28
  Коментувати коментар

  Насправді АНТИСЕМІТИЗМ має більш глибокі - і саме ДУХОВНІ джерела й корені. Й, передусім, це - неймовірна й надзвичайна заздрість і ненависть сатани-Люцифера супроти Бога-Творця та, відповідно, Його вибраного - старозавітнього Божого народу. Того самого "диявола і сатани", який повсякчас "спокушає всю вселенну, скинутий на землю, і ангели його скинуті на землю". Й ось нині він, "диявол", перебуває "у великій люті, знаючи, що небагато йому лишається часу" (Одкр.12:9,12). А, загалом, подібне ставлення сил диявольсько-демонічної темряви не лише, власне, до євреїв, а також і до новозавітнього Божого люду (християн). Та - в цілому - до всіх і кожного з людей: як вершини та улюбленого творіння Господнього. Щож стосується, зокрема, України, то тут, а особливо у ХVII-XVIII і першій половині ХХ ст., як відомо, мали місце деякі - причому, досить жорстокі й криваві народні повстання, війни і конфлікти. У т. ч. на релігійному та міжетнічному, соціально-класовому і політичному ґрунті. І як каже й наголошує Господь у Своєму Слові з приводу ПОДІБНИХ історичних обставин, "і Я вилив на них гнів Мій за [невинну] кров, яку вони [рясно й нещадно] проливали на цій землі, і за те, що вони осквернювали її ідолами своїми" (Єз.36:18). Мабуть, якраз у цьому і слід шукати й бачити глибинні і, насамперед, ДУХОВНІ першопричини й витоки всіх тих - добре знаних - тяжких та прикрих негараздів, проблем і поразок у вітчизняній минувшині та сьогоденні. Й, безумовно, робити належні - правильні висновки задля осягнення ліпшого й благословенного Богом нашого майбуття.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • Fr. Valerii | 23 жовтня 2017, 21:58

  Для чого намагатись щось доказувати? Як УПЦ діє нині, так і надалі буде діяти, тому що держава діє так само. Українська Миротворча Школа готує кадри "циміків" (Civil-Military Cooperation)

 • velovs@ukr.net | 23 жовтня 2017, 19:49

  Це тільки повний (перепрошую) дурень і неадекват-параноїк може в НАШ ЧАС шукати якихось "перекрашенных и даже перекрещённых НКВДистов", котрі, мовляв, ховаються "под видом т. н.

 • Василий Петров | 23 жовтня 2017, 17:29

  Однополые браки и смена пола есть как Армагедон но уже сейчас и во плоти и крови, т.к. тем самым ставится под сомнение всякий смысл сотворения Богом человека, а это уже не что иное, как хула на Духа

 • Василий Петров | 23 жовтня 2017, 15:50

  Не учитывая, что НА ВОРЕ ШАПКА ГОРИТ перекрашеные и даже перекрещённые НКВДисты под видом т.н. АКТИВИСТОВ-псевдопатриотов пришли из прошлого к нам, чтобы опять назначать виновных по СВОЕМУ

 • velovs@ukr.net | 23 жовтня 2017, 13:54

  Щиро співчуваючи та чимало помагаючи жертвам збройного конфлікту на Донбасі, разом з тим офіційний Ватикан так і не набрався "відваги" подивитися всій тамтешній правді у вічі. Й, зокрема,

Популярні статті місяця