Мукачівська греко-католицька єпархія наполягає звільнити зону історичного комплексу кафедрального собору

22 серпня 2017, 12:14 | Земельні і мaйнові проблеми | 0 |   | Код для блогу |  | 

Мукачівська греко-католицька єпархія наполягає перенести відділення фізики ядра та елементарних частинок фізичного факультету УжНУ із зони історичного комплексу кафедрального собору та Єпископської резиденції. Про це повідомляє сайт РМG з посиланням на прес-службу Закарпатської облради.

Ужгородська катедра

На засіданні президії облради, яка відбулася напередодні третього пленарного засідання сьомої сесії, учасники звернулися до Міністерства освіти і науки України щодо прийняття рішення про можливість виділення коштів на перенесення університетського комплексу електронних прискорювачів ДВНЗ «Ужгородський національний університет».

У зверненні, автором якого є департамент освіти і науки ОДА, зазначається, що до органів місцевого самоврядування неодноразово надходили звернення єпископа Мукачівської Греко-Католицької єпархії Мілана (Шашіка) щодо перенесення відділення фізики ядра та елементарних частинок фізичного факультету Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» із зони історичного комплексу Кафедрального собору та Єпископської резиденції (пл. Андрія Бачинського, 1, м. Ужгород).

Зазначену будівлю збудовано в 60-70-х роках минулого століття за рахунок коштів ДВНЗ «Ужгородський національний університет» на власній території. Крім того, зазначений навчальний заклад із 2005 року за вимогою Наукової ради з проблеми «Ядерна фізика та атомна енергетика» НАН України та Міністерства освіти і науки України здійснює підготовку фахівців для атомних електростанцій у рамках забезпечення енергетичної незалежності України.

«Базою підготовки, яка була створена ще на початку 70-х років минулого століття, слугує саме цей університетський комплекс електронних прискорювачів: мікротрон М-10 та бетатрон Б-25/30. Цей комплекс електронних прискорювачів є унікальним і претендує сьогодні на статус національного надбання України.

У лабораторіях ядерної фізики проходять ядерний практикум студенти всіх напрямів підготовки та спеціалізацій фізичного факультету, студенти хімічного факультету (спеціальність «Екологія»), а також студенти Пряшівського університету. Щороку тут виконуються десятки курсових, бакалаврських та магістерських робіт.

На прискорювальному комплексі університету здійснюються важливі наукові дослідження у рамках державної бюджетної теми ДБ-846: 011514001098 з трансмутації радіоактивних відходів атомних електростанцій та договору про науково-технічну співпрацю з Технологічним університетом м. Брно (Чехія).

На сьогодні, після анексії Криму та втрати Севастопольського національного університету ядерної енергії і промисловості, в Україні залишилися лише три ядерні центри (у містах Харків, Київ та Ужгород), де здійснюється підготовка фахівців для атомної промисловості та галузевих наукових установ України.

Сучасна ціна прискорювачів, аналогічних мікротрону М-10 та бетатрону Б-25/30, становить близько 8 млн євро. Враховуючи необхідність виділення окремої земельної ділянки та побудови нових приміщень для навчальних і наукових лабораторій, зали для прискорювального комплексу, витрати на прокладку нових комунікацій та розробку науково-технічної документації, затрати на переміщення, монтаж та налаштування електронного обладнання, можна очікувати, що за найскромнішими підрахунками все це обійдеться в 150-200 млн доларів США.

Згідно з пунктом 6 Закону України «Про повернення культових будівель релігійним організаціям» зазначений університетський підрозділ ядерної фізики належить до стратегічно важливих «режимних об’єктів з особливим режимом допуску або перебування», що не підлягають поверненню у власність релігійним організаціям.

Враховуючи вищезазначене, перенесення цього високотехнологічного комплексу в інше місце вимагає значних матеріальних, фінансових та людських ресурсів. Оскільки ДВНЗ «УжНУ» перебуває у безпосередньому підпорядкуванні Міністерства освіти і науки України, просимо проінформувати Закарпатську обласну раду про можливість виділення коштів на перенесення університетського комплексу електронних прискорювачів», - йдеться у документі.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • velovs@ukr.net | 15 листопада 2019, 19:00

   Ще раз мушу ПОВТОРИТИСЯ. ---- З приводу всіх подібних й, насамперед, саме ПРАВОВИХ, а також ЕТИЧНО-СВІТОГЛЯДНИХ, колізій і проблем так виглядає, що ВРЦіРО має настійно і гучно домагатися й вимагати

  • bopa | 15 листопада 2019, 18:08

   Добрий початок для духовного виховання українських вояків: https://synod.ugcc.ua/data/u-zarvanytsi-vidbuvsya-trening-dlya-maybutnih-viyskovyh-kapelaniv-1559/. Нехай Господь благословляє

  • bopa | 15 листопада 2019, 17:41

   Вирішення питання затягнулося через бездіяльність мін юст-у України. Зафіксовані правові рішення необхідно виконувати, а не роздмухувати навколо них безглузду полеміку. Тим більше під час гібридної

  • enzian | 15 листопада 2019, 14:44

   В кублі мракобісся і ненависті немає місця милосердю.

  • Paraeklezyarh | 14 листопада 2019, 12:55

   "Число тих, хто вважає себе віруючими". Цікаво, віруючими в що ? Які критерії для терміну "віруючий" ? Не зрозуміла й різниця між термінами : "атеїст" і "невіруюча