«Греко-католики храмів не відбирали, їм їх повернули як власнику», – в УГКЦ наводять історичні факти

12 лютого 2010, 12:48 | Земельні і мaйнові проблеми | 0 |   | Код для блогу |  | 

UGCC_likv.jpgЛЬВІВ – «Твердження про те, що греко-католики нібито відібрали насильно православні церкви, є абсолютно неправдивими. Храми просто повернули їх власнику. І ми в листах до високопоставлених осіб зазначаємо, що такі твердження почули, але де тому докази, що це – ваші храми? Прошу, нехай хтось дасть тому докази – завірені, достовірні, бо ми таких не знаємо», – повідомив Глава УГКЦ Патріарх Любомир в інтерв’ю журналові «Главред». Детальнішу інформацію про цей період надав Інститут історії Церкви Українського католицького університету.

За інформацією Інституту, перед початком ІІ Світової війни Українська Греко-Католицька Церква налічувала 2387 парафій з 3,6 млн. вірних, мала 2352 єпархіальних священики, 31 чоловічий і 121 жіночий монастирі та чернечі доми. Під опікою Церкви діяли Богословська академія і 3 духовні семінарії, де навчалося 480 студентів. 

Окрім давно відомих доказів того, що Львівський «собор» 1946 року був псевдоцерковним заходом і організовувався державною владою СРСР за активної участі органів держбезпеки, Інститут УКУ представив низку документів, що їх на підтвердження цього факту вдалося віднайти у фондах Державного галузевого архіву СБУ та Центрального державного архіву громадських організацій України.

«Організувати у м.Львові православну єпархію, поставити на її чолі єпископа з титулом єпископа Львівського і Тернопільського, який об’єднає православні приходи Львівської, Станіславської, Дрогобицької і Тернопільської областей…Організувати всередині уніатської церкви ініціативну групу, яка повинна декларативно заявити про розрив із Ватиканом і закликати уніатське духівництво до переходу в православ’я», – такі директиви встановлює Інструкція №58 від 15.03.45 року, складена Головою Ради у справах Руської Православної Церкви при Раді Міністрів СРСР Г.Карповим і затверджена особисто Й.Сталіним, для реалізації спільними зусиллями парткерівництва, державних структур та органів держбезпеки у співпраці з Руською Православною Церквою.

Факт повсюдного встановлення підтримуваної релігії також підтверджує лист Г.Карпова від 24 вересня 1949 року до керівника ЦК КП(б)У М.Хрущова, в якому повідомляється: «За час із 1946 до серпня 1949 року возз’єднано 3001 уніатська приходська церква, 1242 священики, 463 диякони і 1018 псаломників у Закарпатській, Дрогобицькій, Львівській і Станіславській областях».

Після багатолітньої заборони легальна діяльність УГКЦ була відновлена у листопаді 1989 року на підставі рішення Ради у справах релігій при Раді Міністрів УРСР, згідно з яким Церкві було надано право реєструвати і засновувати свої громади.

Як зазначив з цього приводу Глава УГКЦ Патріарх Любомир в інтерв’ю журналу «Главред», «тодішній президент СРСР Горбачов поїхав до Папи Івана Павла ІІ і знав, що у Римі йому поставлять питання: а що з греко-католиками? Тож радянський уряд десь за тиждень перед відвідинами видав ту директиву щодо реєстрації. Але що сталося? Якщо люди у якійсь громаді казали, що хочуть залишатися у православній церкві, їх не перереєстровували. А близько тисячі громад одразу сказали про те, що хочуть повернутися до Греко-Католицької Церкви».

За повідомленням Департаменту інформації УГКЦ, детальніше з матеріалами радянських архівів щодо знищення УГКЦ, а також іншими документальними свідченнями з періоду заборони, підпільної діяльності та відродження Церкви, можна ознайомити на виставці, приуроченій 20-річчю легалізації УГКЦ, яка завершує свою роботу у Києві.

З 14 лютого в рамках експозиційної програми фотовиставка «До Світла Воскресіння крізь терни катакомб» продовжить свою роботу в музеї м. Броди, що на Львівщині.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • velovs@ukr.net | 16 вересня 2019, 11:19

   Владика Борис Гудзяк: «...інколи можна кривду виправляти (особливо якщо вона кривдить інших), її ігнорувати не можна». --------- Дуже схоже, що нинішня ситуація в Україні, а особливо результати

  • velovs@ukr.net | 16 вересня 2019, 11:04

   Р. Р. S. Між іншим, тогочасний геноцид в Руанді був спрямований не лише на масове знищення етнічної меншини тутсі, а й проти багатьох тих людей з народу хуту, які притримувалися поглядів, більш

  • velovs@ukr.net | 16 вересня 2019, 10:15

   Р. S. До речі, як відомо, під час масштабного нищівного геноциду, вчиненого 1994 р. в Руанді тодішнім тамтешнім диктаторським режимом, очільники й функціонери якого походили з народу хуту, над

  • velovs@ukr.net | 16 вересня 2019, 09:43

   "ПАПА НЕ ПЕРЕСТАЄ МОЛИТИСЯ ЗА ПРИПИНЕННЯ ВІЙНИ В УКРАЇНІ". --------- "Продовжує молитися", водночас (по суті, на догоду кривавому кремлівському агресору і загарбнику) - жодним

  • Михаил | 15 вересня 2019, 19:39

   Рыжий Зоря, как всегда врет, выдаёт желаемое за действительное, и не дружит с головой и юриспруденцией. С его пту-шным образованием очень сложно понять, что такое обеспечительные меры, накладываемые

  Популярні статті місяця