30 років тому УГКЦ вийшла з підпілля

30 жовтня 2019, 10:19 | УГКЦ | view photo | 0 |   | Код для блогу |  | 

В період від 1946 до 1989 року УГКЦ була найбільшою забороненою Церквою в світі.  43 роки вона діяла в підпіллі.  Усупереч волі священнослужителів і вірних, на «Львівському соборі» 1946 року було оголошено про її ліквідацію. Древні храми були забрані, єрархів ув’язнювали і відправляли на заслання, віруючих змушували відмовитися від церковної традиції їхніх батьків.

Комуністична влада Росії не могла змиритися з існуванням духовної спільноти, що століттями формувала та зберігала українську національну ідентичність.

Тисячі вірних та духовенство УГКЦ зазнали репресій та гонінь. Ще з квітня 45-го року практично всі єпископи УГКЦ та кілька чільних настоятелів монастирів уже були у катівнях НКВС. Тисячі священників- греко-католиків опинилися в радянському концентраційному таборі ГУЛАГ. За інформацією Інституту історії Церкви (УКУ), протягом 1945–1946 років, НКВС арештував понад 800 греко-католицьких священників та єпископів на термін від 10 до 25 років таборів у Мордовії, Сибіру, Казахстані. Серед них — і провідник УГКЦ Йосип (Сліпий), який керував Церквою з заслання 18 років її підпілля.  

У серпні 1987 року група духовенства УГКЦ та українські дисиденти написали прохання до Папи посприяти виходу УГКЦ з підпілля. Було зібрано десятки тисяч підписів мирян УГКЦ.

У травні 1989 року греко-католики оголосили голодування на Арбаті у Москві з вимогою легалізувати УГКЦ.

29 жовтня 1989 року УГКЦ вийшла з підпілля та повернула свій храм Преображення у Львові.

1 грудня 1989-го, після зустрічі Михайла Горбачова з Папою Іваном Павлом ІІ було дозволено офіційно реєструвати парафії УГКЦ.

Папа Іван Павло ІІ під час візиту в Україну проголосив блаженними 27 мучеників УГКЦ за віру, які постраждали саме в період переслідувань УГКЦ. Визнання цих 27-ми осіб – це визнання цілої Церкви, її духовного подвигу в ХХ столітті, того, що вона не побоялася кинути виклик тогочасній тоталітарній системі. Підпілля зберегло віру. УГКЦ вийшла з нього ще сильнішою і організованішою Церквою.

УГКЦ 27 червня вшанує своїх ісповідників віри та мучеників, яких беатифікував під час візиту до Львова св. Іван Павло ІІ.

Невдовзі Церква започаткувала новий процес. Імен у списку понад сорок, яких об’єднала віра і відданість УГКЦ.

РІСУ зробила підбірку матеріалів про вже прославлених мучеників УГКЦ та про тих, кого ще буде прославлено. Ми продовжимо інформувати про видатних постатей УГКЦ.

Блаженні мученики УГКЦ ХХ століття

Миколай Чарнецький

Омелян Ковч

Климентій Шептицький

Теодор Ромжа

Августин Волошин

Микола Конрад

Йосафата Гордашевська

Іван Горчинський

Марія Шведа

Михайло Вовчик та о. Ярослав Чемеринський

Петро Мекелита

Августин Волошин

Моніка Полянська

Мар’ян Галан

Читайте також:

30 років тому УГКЦ вийшла з підпілля і вимагала легалізації від Кремля

Митрополит Ігор: “Бог Церкву ніколи не покидає”

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • Halo | 26 травня 2020, 16:31

   Наскільки я знаю, саме так обстоять справи щодо Успенського собору на Верхній території, бо він підпорядковується музею. А от щодо Ближніх та Дальніх Печер ситуація складніша. Одна справа -

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 14:12

   Нинішня - секулярно-ліволіберальна влада, дуже схоже і на жаль, досить далека від дійсного розуміння і врахування глибинних - духовно-релігійних потреб віруючих людей... ------- З іншого ж боку, як

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 13:57

   Чинний мер Дніпра дійсно: чоловік він, судячи з усього, затято-безбожний (в Бога ніяк не вірить) і ще публічно хизується цим! Та взагалі: багато чого собі нахабно дозволяє...

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 06:55

   Р. S. До речі, доволі подібні і схожі - ксенофобно-екстремістські, за змістом, постулати та ідеї - свого часу - активно пропагували й поширювали ніхто інші, як саме німецькі нацисти! Одначе: до чого

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 05:15

   Мовляв, нам "варто", геть "відмовитися" від своєї високої національної культури й благодатної духовності, життєдайної моралі і традицій, довгими століттями витворених і розвинутих

  Популярні статті місяця