Новий проект РІСУ: «Культурна спадщина роду Шептицьких»

29 липня 2019, 16:27 | Новини редакції | 4 |   | Код для блогу |  | 

Редакція РІСУ започатковує новий мистецько-просвітній проект «Культурна спадщина роду Шептицьких», у рамках якого планує зібрати і популяризувати інформацію про рухому і нерухому сакральну і культурну спадщину, пов’язану з родом Шептицьких.

проект «Культурна спадщина роду Шептицьких»

Шептицькі, особливо Митрополит Андрей, зробили дуже багато для підтримки і розвитку української культури, насамперед сакральної. Вони не просто були одними з найбільших в українській історії меценатів, Шептицькі плекали розвиток української культурної самобутності, підтримували формування національного мистецького стилю, виховували розуміння і цінування власної автентичної спадщини, мистецького смаку.

Сьогодні ми можемо бачити численні приклади діяльності Шептицьких у царині культури. Однією з найбільших пам’яток цієї діяльності є Національний музей у Львові, започаткований Митрополитом Андреєм і названий на його честь.

Проте останнім часом все більше стає прикладів знищення цієї спадщини. Подекуди вона зникає через природні обставини чи людську безгосподарність, а деколи її знищують свідомо (як це було у смт. Славське у травні цього року). Часто це роблять, бо не знають чи не розуміють ціни цієї спадщини, не знають як її зберегти в автентичного вигляді.

Тому РІСУ хоче привернути увагу до цієї спадщини, зібрати та розмістити на порталі просвітню інформацію, популяризувати її і привертати увагу до стану збереження цих пам'яток, а в разі потреби бити на сполох щодо їх захисту перед знищенням. Після скандальної ситуації в Славську вважаємо за потрібне діяти на випередження, щоби запобігти непоправним культурним втратам. Власне брати Шептицькі та їх соратники врятували сотні мистецьких пам’яток від зникнення або знищення. І зараз ми їх можемо бачити, зокрема, у Національному музеї у Львові.

Варто зауважити, що йдеться не лише про греко-католицьку культурну спадщину, оскільки Шептицькі збирали, рятували сакральні твори різних традицій, підтримували митців різних віросповідань, а їх спадщина сьогодні перебуває у храмах різних конфесій.

У рамках проекту відбуватимуться наступні роботи:

 • підготовка і розміщення на порталі РІСУ статей, інфографіки, фото і відео;
 • запуск інтерактивної google-карти і розміщення на ній інформації про місце розташування пам’яток;
 • популяризація інформації про пам’ятки у соціальних мережах;
 • розробка і популяризація туристично-паломницьких маршрутів до цих пам’яток;
 • можливе проведення інших публічних заходів (семінарів, круглих столів тощо) з метою привернення уваги до стану пам’яток.

Проект буде складатися з кількох хронологічних частин (активна фаза — складання списку пам’яток, підготовка матеріалів тощо), але загалом він може бути тривалим, оскільки йдеться про достатньо велику кількість інформації і про необмежений у часі процес популяризації пам’яток. Також не виключено, що проект матиме продовження у тій чи іншій формі.

До виконання цього проекту РІСУ запрошує мистецтвознавців, істориків, краєзнавців, культурологів, церковних діячів, дослідників спадщини Шептицьких, а також профільні інституції та туристично-паломницькі організації.

Звісно, що такий об’ємний проект також потребує своїх меценатів, які вважають його корисним і хочуть внести свою лепту у вивчення і популяризацію української культурної спадщини, які цінують досвід братів Шептицьких і прагнуть наслідувати їх.

Щодо участі чи підтримки цього проекту просимо звертатися в редакцію на адресу risuedit@gmail.com, у Фейсбуці на сторінці РІСУ: https://www.facebook.com/risu.ukr/

Проект приурочений до 150-ліття з дня народження о. Климента Шептицького, яке відзначається у 2019 році, і 155-ліття Митрополита Андрея Шептицького, яке буде відзначатися 29 липня 2020 року.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
4коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • barni | 29 липня 2019, 21:56
  Коментувати коментар

  Тут є багато - ДИСКУСІЙНОГО, щодо відображення української спадщини , але неприйнятний, для мене особисто, католицизм (східний) в Україні. ФАКТ !!! УКРАЇНСЬКІ КАТОЛИКИ (вірніше не так вони як їх ЇХ ПАСТИРІ, або ж т.зв. угкц) здійснили ІДЕНТИФІКАЦІЮ (вислів можливо не вірний) українців в "польсько-австро-угорській імперії" ЧЕСТЬ, ПОВАГА І ХВАЛА !!! Але ж НА ДАНИЙ ЧАС,враховуючи те, що в нас в СВОЯ - УКРАЇНСЬКА ЦЕРКВА,МОЖЕ ВАРТО БУЛО Б ПОДУМАТИ ПРО Є-Д-И-Н-У ЦЕРКВУ !!! А позицію "попи" щодо війни в Україні, щодо пуцера, щодо останнього сюприрзу, стосовно НАШИХ КАТОЛИКІВ, МОЖНА БУЛО Б ПРОІГНОРУВАТИ !!!

  • Zenia | 19 серпня 2019, 17:15
   Коментувати коментар

   Так, хотілося б, щоб наші греко-католики, відокремлені колись поляками навмисно від нашого народу, вірою насамперед, зараз повернулись до свого історичного українського православ'я! Та чи можливо це тепер, через стільки століть?

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти