У Києві відкрили виставку до дня пам’яті жертв Голокосту

27 січня, 11:16
Держава
У Києві відкрили виставку до дня пам’яті жертв Голокосту - фото 1
До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту у Національному історико-культурному заповіднику «Бабин Яр» відкрився виставковий проект «По живому».

Про це повідомляє Укрінформ.

До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту у Києві відкрився виставковий проект «По живому», в рамках якого представлені роботи двох сучасних українських митців — Матвія Вайсберга та Олександра Животкова.

Також на виставці представлені документальні відеоархіви трагічних наслідків Голокосту в Україні та відеоробота «Війна» режисера Олега Соснова, фотографа Олександра Глядєлова та композитора Антона Байбакова, заснована на хроніці першого року вторгнення Російської Федерації в Україну.

«Значення пам’яті в історії людства є, мабуть, визначальним, адже тільки пам’ятаючи ті сторінки історії, які ми проходили, успішні і трагічні, переможні чи періоди втрат, ми можемо правильно оцінювати дії сьогодення і планувати своє майбутнє», - зазначив т. в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

За його словами, коли проходить покоління живих свідків, «у нас немає іншого інструменту, як фіксація подій тих часів в різний інформаційний, в тому числі мистецький спосіб».

«Саме через мистецтво ми можемо передати ті емоційні наративи, які дозволять більше і ліпше зрозуміти про події тих часів не просто через документальні свідчення і архівні матеріали, а через емоцію», - підкреслив він.

Посадовець наголосив, що завдання такого роду виставок - комусь розповісти, а комусь не дати забути «про трагічні події у Бабиному Яру, а також, на жаль, у інших місцях на карті Європи, карті світу, де одна людина дозволила собі вчинити злочин проти інших абсолютно безпідставно».

«Це вже четверта виставка під час повномасштабної війни, організована Національним історико-меморіальним заповідником», - повідомила директор Національного історико-культурного заповідника «Бабин Яр» Роза Тапанова.

Вона зазначила, що до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту було вирішено організувати виставковий проєкт, щоб донести краще через мистецтво до суспільства сенси, цінність життя, розуміння смерті і кровавих злочинів.

За її словами, спільна виставка Вайсберга та Животкова для світу культури - подія дійсно великого масштабу, «їхнє передання суспільству розуміння про світ, про історію, наскільки важливе життя - надзвичайно. Також у своїх роботах митці передали оцей біль від трагічних подій…напевно, ніхто краще за них цього не зробив би».

Водночас Тапанова пояснила, що виставка має назву «По живому» не просто так, адже «Голокост, він не в минулому. Він зараз у нас, у всіх українців, болить по живому».

«По живому» — це сучасна сповідь про те, як важливо пам'ятати, навчатися та діяти, щоб найтемніші сторінки історії ніколи не повторювалися знову», - акцентувала директор Національного історико-культурного заповідника «Бабин Яр».

Своєю чергою у коментарі Укрінформу Вайсберг наголосив, що хоча виставка має важливу місію, проте «найбільшу справу роблять наші захисники. Вони роблять усе, щоб такі трагічні події, як Голокост, Голодомор, геноцид, більше не повторювались у світі».

Він також поділився, що через злочин геноциду, через Голокост загинули його родичі, тому для митця ця тема є особливо актуальною та болючою.

«Ця виставка, ці роботи – нагадування про той самий геноцид, який відбувався у 1930-40 роках минулого століття. Мені здається, що також у цьому простежується чітка лінія до сучасності, адже наразі українці теж побачили лице геноциду, лице ворога», - зауважив художник.

Вайсберг зазначив, що його живописні твори «Птах над Біркенау» та «Єврейський цвинтар у Бердичеві» нагадують суспільству про горе єврейського народу, а серія картин «Сім днів» спирається на текст Книги Буття та іконографію «Сараєвської Агади», «мацев» — іудейських надгробків.

Окрім того, представлені на виставці рельєфи Олександра Животкова передають сучасну трагедію України, що протистоїть російській агресії.

Зокрема, його монументальний рельєф «Сотворення світу» був розпочатий Животковим ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну, але тільки через два роки художник зміг завершити свій твір із надією на закінчення війни.

Виставка до Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту «По живому» триватиме з 26 січня до 25 лютого. Всі охочі зможуть безкоштовно відвідати її у виставковому центрі «Жива пам’ять» Національного історико-культурного заповідника «Бабин Яр».