У Києві розкажуть про втрятовані скарби Михайлівського Золотоверхого собору

03 лютого, 09:24
Суспільство
У Києві розкажуть про втрятовані скарби Михайлівського Золотоверхого собору - фото 1
Впродовж багатьох століть він вважався однією із найцінніших і знакових святинь українського народу, зведеною ще у XII столітті великим Київським князем Святополком-Михайлом, онуком Ярослава Мудрого, однак у серпні 1937 року святині була знищена радянською владою.

Цієї неділі, 4 лютого у Національному заповіднику «Софія Київська» відбудеться авторська екскурсія історикині Любові Стромилюк, присвячена врятованим цінностям Михайлівського собору, повідомляє Вечірній Київ.

Вона зазначила, що впродовж свої багатовікової історії київська святиня неодноразово грабувалася та зазнавала перебудови та руйнувань. Проте, найтрагічніші в історії нашого міста стали 1930-ті роки, коли більшовики знищили понад 100 унікальних храмів та церков, які були не лише архітектурною окрасою нашого міста та частинкою нашої історії.

Не оминула і гірка участь Михайлівського собору, який був висаджений у повітря 14 серпня 1937 року.

Унікальну пам’ятку намагалися врятувати відчайдушні науковці, зокрема археолог та мистецтвознавець Микола Макаренко, який за відмову підписати акт на знесення собору (1934) був засланий до Сибіру та згодом став жертвою сталінського терору.

На думку багатьох дослідників, Микола Макаренко — легендарна постать в історії української культури. Свого часу у складі Софійської комісії та Археологічного Комітету досліджував Софійський собор, пам’ятки Київської держави, Києво-Печерської лаври, Михайлівського Золотоверхого собору. Брав участь в археологічних розкопках Ольвії, Спаського собору в Чернігові та інших відомих пам’яток.

Здійснював розкопки пам’яток трипільської культури на Київщині, а у Києві — на місці Десятинної церкви. У 1920 — 1925 років — директор музею, що відкрився на основі унікальної збірки Ханенків. Саме йому вдалося повернути до Києва значну частину колекції Ханенків, евакуйованої Богданом Ханенком 1915 року.

Тож впродовж недільної екскурсії, яка присвячена 147 річниці до дня народження Миколи Макаренка, відвідувачі матимуть змогу дізнатися про долю врятованих реліквій Михайлівського монастиря та відомих постатей, що доклали значних зусиль для їхнього збереження.

Також відвідувачі матимуть можливість побачити фрагменти унікальних фресок, мозаїк та шиферних плит XII століть святині, які наразі зберігаються у фондовій колекції Національного заповідника «Софія Київська».

Зараз вони експонуються на другому поверсі у Софійському соборі.

Авторська екскурсія «Врятовані скарби Михайлівського Золотоверхого собору»

Коли: 4 лютого (неділя) з 13:00-14:30

Де: Софійський собор (вул. Володимирська, 24)

Вартість: 250 грн

Тел. для довідок: (+38-044-279-22-56)

Зареєструватися на захід можна за посиланням.