Штучний інтелект знайшов загадкового автора одного з сувоїв Мертвого моря

24.04.2021, 19:38
Світові
Дослідники з Нідерландів розробили метод, який допоміг визначити, скільки переписувачів доклали руку до створення знаменитих сувоїв Мертвого моря.

Автори роботи вивчили один з сувоїв, знайдених ще в 1946 році і дійшли висновку, що його створювали дві людини, повідомляє НВ.

Сувої відомі тим, що містять найстаріші рукописи книг Біблії. Але хто саме написав ці важливі документи, залишається загадкою. Тепер, завдяки використанню технологій, ми наближаємося до розуміння деяких передісторій цих загадкових текстів.

У новому дослідженні дослідники з Кумранських інституту Гронінгенского університету провели ретельне дослідження палеографії - вивчення старого почерку — одного з сувоїв.

За допомогою низки копітких процесів, включаючи оцифровку, машинне зчитування і статистичний аналіз, команда передбачає, що два писаря з дуже схожим почерком, ймовірно, написали дві половини рукопису.

Розглянутий сувій, 1QIsaa, являє собою великий манускрипт і один з семи, знайдених у Мертвого моря в Кумрані, Ізраїль в 1946 році. Сувій віком 2000 років зберігає 66 глав Книги Ісаї і передує іншим єврейським списками Книги Ісаї більш ніж на 1000 років.

Автори навчили алгоритм відділенню чорнила від фону, шкіри або папірусу свитка. Потім алгоритм вивчив кожен символ в пошуках невеликих змін, які могли б сигналізувати про іншого автора символів.

Цей вид алгоритмічної технології почав використовуватися в біблійних дослідженнях і в більш широких цифрових гуманітарних науках тільки в останні кілька років. В деякій мірі новий документ спростовує аргумент про те, що оригінальний текст був роботою одного писаря.

В кінці 27-го стовпчика тексту з 54 дослідники виявили розрив в рукопису — розрив в три рядки і зміна матеріалу. На перший пришивається другий лист, і на цьому етапі, як припускають автори, також змінювався переписувач.

Цей результат доповнює загальне припущення і деякі попередні дослідження, які свідчать про те, що, можливо, над Сувоями Мертвого моря працювали команди переписувачів, а деякі працювали учнями у більш старших.

Однак інший писар — не єдине можливе пояснення. Автори відзначають, що зміна пера, заточка пера, зміна умов написання або стану здоров’я писаря можуть сприяти виявленої ними різниці. Проте, різниця здається досить очевидною, і зміна писаря — найбільш ймовірний висновок.

«Хоча використання штучного інтелекту в назві нового дослідження може припускати, що комп’ютери взяли на себе роль вчених в північних Нідерландах, це безумовно не так. Але перехід до цифрових технологій відкриває нові можливості для вивчення священних текстів, особливо християнських Писань і Біблії», — зазначив Пітер Філіпс, науковий співробітник в області цифрової теології, директор дослідницького центру CODEC.