Блоги

 • Блог о. Петра Балога

  ТАЇНСТВО ЄВХАРИСТІЇ: РОЗУМІННЯ ЇЇ РЕАЛЬНОСТІ В ІСТОРІЇ І СЬОГОДНІ

  На ІІ-му Ватиканському Соборі (1962-1965) була видана Конституція про літургію, Sacrosanctum Concilium (ХІІ.1963). Про Євхаристію як Таїнство нема тут багато якихось доктринальних рішень, однак вже видно зовсім інший образ і контекст, в якому поміщає Церква це Таїнство. Це вже не є щось ніби відірване чи то від жертви Христа, чи то від вірних, лише мусить бути розглядуване разом. Євхаристія є знаком перш за все спільноти віруючих у Христа, і цю спільноту Євхаристія будує. Цей знак є даром Христа для спільноти. Саме тому Собор почав реформу літургії, щоб такий підхід до Євхаристії був не лише теорією. Євхаристійна трапеза починає розумітися не просто як споживання освячених дарів, в яких реально присутній Христос, але як особиста зустріч з живим Христом.

  2 июня 2020, 15:31 | 

 • Блог о. Петра Балога

  ВАЦЛАВ ГРИНЄВИЧ ОМІ – RIP

  Вацлав Гринєвич - людина непересічна і великого формату, яка залишила в історії богослов'я, а особливо еклезіології та екуменізму, значний вклад. А також багатьох учнів, в Польщі, і теж в Україні.

  26 мая 2020, 18:15 | 

 • Блог о. Петра Балога

  СУРОГАТНЕ МАТЕРИНСТВО І ЕТИКА

  Проблема сурогатного материнства вимагає подальшої дискусії і пошуків способів вирішення цієї проблеми. При цьому, обов’язково до уваги повинні братися не лише технічні можливості, але теж і етика. Бо не все що «можливе» чи «можна», є одночасно етичне і прийнятне. Якщо родина є чимось святим і важливим для суспільства, а для віруючих є ще й чимось, що «Бог з’єднав, а людина хай не розділяє», діти натомість є плодом особистої любові у цій родині, то на це все належить зважати при пошуку шляхів якнайкращого розв’язання питання про сурогатне материнство зокрема, чи про батьківство загалом.

  25 мая 2020, 19:32 | 

 • Блог о. Петра Балога

  ВІЧНІ УМОВИ СПАСІННЯ?

  Наказ обрізання – це «вічний союз». Мало того, ті прибульці з Юдеї до Антіохії говорять про обрізання, як про обов’язкову умову спасіння, напевно пам’ятаючи про той фрагмент з Книги Буття. Апостоли натомість постановили в Єрусалимі… скасувати отой «вічний союз», тобто обрізання, для язичників, які вирішили долучитися до Церкви (див. Дн 15, 4-31). Щоб уявити собі, наскільки це була революційна постанова, належить провести таку аналогію – і вона не буде перебільшенням: нехай християнин уявить собі, що Учительство Церкви в певному моменті постановляє, що для того, щоб стати членом Церкви, не треба проходити обряд Хрещення водою в ім’я Трійці. Подібно, як важко це собі уявити, то тим більше викликає подив і захоплення ота сміливість Апостолів, щоб скасувати обрізання!

  14 мая 2020, 19:25 | 

 • Блог о. Петра Балога

  ВІДНОСИНИ З БОГОМ

  У відносинах з Богом не можна бути поверхневим, легковажним, лише треба бути пильним, обережним, але теж рішучим. Кульгавість Якова є «знаком на віки» про гарячі і інтенсивні відносини з Богом. Ці відносини не можуть мати млявості чи літеплості, бо тоді будуть програні.

  13 мая 2020, 14:04 | 

 • Блог о. Богдана Огульчанского

  РОЗДУМИ ПРО ДОБРО І ЗЛО, БЛАГО І ЛИХО В НАШИХ СУЧАСНИХ ОБСТАВИНАХ (рефлексії над «Тугою за правдою»)

  На ці роздуми автора наштовхує потужний, стратегічний документ – «Туга за правдою», створений і підписаний українськими християнами з різних конфесій з ініціятиви Мирослава Мариновича. Цей текст є водночас актуальним для нашого сьогодення і торкається вічних проблем. Мої роздуми – це особиста реакція на деякі з глибоких питань, піднятих у цьому тексті, що охоплюють різні аспекти нашого сьогодення. Міркування, можливо, для когось будуть очевидністю, але автор не ставить за мету бути оригінальним. 1.Як лихо стає (або не стає) злом? 2.Зло – це вчинений гріх. Зло як порушення справедливости і як втрата Спілкування. 3.«Не будь переможений злом, але перемагай зло добром!». 4.Ще про властивості зла: його персональний вимір (зло як злий) 5.Як наш світогляд визначає, хто є «злий»? 6.Засаднича потреба справедливости, яка породжує необхідність відповіді на зло. В чому дієвість маніпуляції емоціями? Що з цим робити? 7.«Злі» як спільнота. Хто є «з того боку» від вразливого щодо неправди суспільства? 8.Наскільки потужним чинником є вплив ззовні? Яка реакція потрібна? 9.Що може і повинна робити Церква? Ідеалізм як цільний світогляд, заснований на прагненні до ідеалів. Нероздільність справедливости й довіри. 10.На закінчення: загальні висновки з ситуації, що склалася. Зіставлення початкової мети, що була на початку розмірковування та отриманих автором висновків.

  12 мая 2020, 10:36 | 

 • Блог о. Петра Балога

  ПРО МАСОВУ ЧИПОІСТЕРІЮ

  Питання про згубний вплив чипів, як зрештою і будь-якої техніки, чи теж різних амулетів, які можуть нашкодити, «міток», знаків, символів, які «сатанинські» – це все, знову таки, питання про свобідну волю людини. Віра в те, що чип може, незалежно від моєї волі, від мого що разового «ні» злу, вчинити на мені «мітку сатани» – це по суті невіра у свободу людини. Це в принципі заперечення християнської антропології, що кожна людина – свобідна і відповідальна за свої вчинки, як добрі так і погані.

  11 мая 2020, 21:14 | 

 • Блог Мирослава Мариновича

  Час приймати відповідальні рішення

  Пандемія COVID-19 змушує увесь світ задуматися над своєю найближчою долею і надає шанси розумним та сміливим країнам здійснити позитивні кроки у нове майбутнє

  7 мая 2020, 14:40 | 

 • Блог Виктора Еленского

  Святість і "традиційні цінності" в Росії та Європи мовою цифр

  Цифрами важко виміряти рівень благородства, вияви моральності і самопожертви в ім’я іншого, духовні злети і ставлення до ближнього. Але якесь уявлення вони, цифри, все ж дають.

  7 мая 2020, 10:50 | 

 • Блог Владимира Мельника

  УПЦ МП и ДОСТОЕВСКИЙ

  1 мая 2020, 08:50 |