Релігієзнавець дав поради українцям і не тільки, як діяти, коли Свята Софія у Стамбулі стане мечеттю

Андрій Юраш - фото 1
Андрій Юраш
Про ситуацію навколо Константинопольської Святої Софії  написав у Фейсбук релігієзнавець Андрій Юраш.

Він вважає, що це був невідвротній процес для православного собору в країні з серйозним економічним потенціалом і при такому вражаючому відсоткові мусульман (ледь не в сто відсотків: щонайменше у 99.9), в країні, де є сильний і авторитарний лідер і яка має мету перетворитися в реального лідера всього Ісламського світу.

"Коли факту і обставин вже змінити не можна, залишається думати про інше: як у нових обставинах, коли Свята Софія у стамьулі стане мечеттю, діяти і як на все це відповідати?
По-перше: треба максимально подбати про збереження фресок та інших християнських символів, створених ще в 6 та наступних сторіччях і які були відкриті світові в часі, коли Айя-Софія діяла як музей.

По-друге, і це найважливіше і найпринциповіше, тим більше для нас, українців, — необхідно зробити все можливе, аби в цих обставинах з новими вихідними даними максимально ЗМІЦНИТИ І ПОСИЛИТИ чи не єдиний, принаймні — найважливіший символ християнської присутності на берегах Босфору, — Вселенський Константинопольський Патріархат і персонально та особисто Його Всесвятість Патріарха Варфоломія.

Тиск і фізична, конкретна присутність у Константинополі, щира внутрішня молитва, а також системна і всеохопна ідеологічна підтримка Престолу Апостола Андрія — це те, що ми можемо запропонувати як відповідь", - написав Андрій Юраш.

Він бажає українцям такої ж згуртованості у відстоюванні своїх національно-духовних ідей:

"І тільки тоді, коли досягнемо хоч половинної (у порівнянні з мусульманською) згуртованості у рамках нашої християнської ідентичності, можна буде ставити нові і вищі завдання. Наприклад, колись таки почути християнські піснопіння у Соборі Святої Софії — Премудрості Божої, як колись, у 10 сторіччі їх там чули посли Київського Князя Володимира".