Туристичні марки

Що таке туристичні марки (TM)

Туристичні марки (скорочено ТМ) вперше з’явилися в Чехії у 1998 році й відтоді набули популярності у сотень тисяч колекціонерів Чехії, Словаччини, Польщі, Німеччини, Австрії - загалом дванадцять країн Європи. З 2007 року в цьому туристично-колекціонерському проекті бере участь і  Україна.

ТМ – це дерев'яне кружальце із зображенням певної туристичної атракції, архітектурної, історичної або природної пам'ятки. Це може бути замок, монастир, храм, музей, пам’ятник, вершина гори, печера тощо.

ТМ принципово відрізняється від звичайного сувеніра тим, що виконує роль трофея – підтвердження того, що мандрівник відвідав даний об'єкт, адже в іншому місці придбати її неможливо. Так, ТМ, присвячену церкві св. Юра в Дрогобичі можна придбати лише у цьому храмі-музеї і більше ніде.

Кожна ТМ має свій номер, а разом вони утворюють систему з кількох сотень туристично-маркових місць по всій країні. Подорожуючи, мандрівники-колекціонери одночасно збирають ТМ і беруть участь у колекційній грі. Нині в Україні діє понад 200 ТМ-місць, а в перспективі система має охопити всі туристично цікаві об’єкти країни.

Система туристичних марок вигідна не лише колекціонерам і туристам, а й... самим пам'яткам. Адже ТМ створюються не лише для масово відвідуваних об'єктів, як, скажімо, Мукачівський замок, вони охоплюють і цінні, хоча маловідомі, зокрема, тих, що перебувають у скрутному стані і потребують негайної реставрації. Привернення уваги до таких пам'яток — перший крок до їхнього порятунку. З тією ж метою, на відміну від інших країн, де на преміальних ТМ зображують зазвичай нейтральні сюжети (наприклад, славетних королів), у нас їх вирішили присвятити гострій темі - втраченим українським пам'яткам. Нагадування про пам'ятки, втрачені безповоротно, послужить пересторогою щодо тих, які сьогодні знаходяться на межі загибелі, але ще можуть бути врятовані. Вже вироблені перші дві преміальні марки, присвячені церквам з закарпатських сіл Кобилецька Поляна та Майдан. Перша була розібрана і спалена в 1994 p. через міжконфесійні сутички в селі, друга – спалена у 1974 році за вказівкою райкому партії...

Детальну інформацію про проект, правила колекціонування ТМ, діючі та заплановані ТМ-місця із зображеннями марок, описом об’єктів, їхніми фото, розкладом роботи, GPS-координатами, адресами і контактними телефонами ви знайдете на сайті
www.turystycni-marky.com.ua

www.risu.org.ua

Авторське право на матеріали Релігійно-інформаційної служби України захищається законом.
Вони можуть буть використані повністю чи частково лише за умови посилання на РІСУ.
У разі використання їх в Інтернеті — обов'язкове гіперпосилання на risu.org.ua