• Головна
  • Проекти
  • На розгляд ВРУ внесено законопроекти, які спрощують проведення мирних зібрань віруючих...

На розгляд ВРУ внесено законопроекти, які спрощують проведення мирних зібрань віруючих

06.09.2013, 10:50
На розгляд ВРУ внесено законопроекти, які спрощують проведення мирних зібрань віруючих - фото 1
Законопроект № 2508а, внесений представниками різних фракцій, та альтернативний йому законопроект № 2508а-1, ініційований представниками партії «УДАР», спрямовані на врегулювання порядку організації та проведення мирних зібрань громадян.

зібрання.w.jpgДо парламенту внесено два проекти Закону «Про свободу мирних зібрань», які серед іншого усувають дозвільний порядок проведення публічних мирних зібрань, що проводяться віруючими чи релігійними організаціями.

Законопроект № 2508а, внесений представниками різних фракцій, та альтернативний йому законопроект № 2508а-1, ініційований представниками партії «УДАР», спрямовані на врегулювання порядку організації та проведення мирних зібрань громадян, повідомляє Інститут релігійної свободи.

В ІРСі наголошують, що обидва законопроекти мають тотожні поправки до частини 5 статті 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», яку пропонується викласти у наступній редакції: “В інших випадках публічні богослужіння, релігійні обряди, церемонії, процесії та інші мирні зібрання релігійних організацій проводяться в загальному порядку, визначеному законодавством про свободу мирних зібрань”.

Як йдеться у повідомленні, віруючі та релігійні організації не будуть обмежені 10 днями для повідомлення про заплановані ними мирні зібрання. Також вилучається норма, що суперечить статті 39 Конституції України, про необхідність щоразу отримувати дозволи для таких зібрань від місцевої влади.

Крім цього, обидва законопроекти у статті 2 визначають, що сфера дії Закону «Про свободу мирних зібрань» “не поширюється на суспільні відносини, пов’язані з організацією і проведенням …богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій у випадках, передбачених Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації»”. Тобто новий Закон стосуватиметься лише публічних мирних зібрань, ким би вони не проводились. 

Таким чином, пояснюють в Інституті Релігійної Свободи, пропоновані законодавчі зміни усунуть дискримінацію віруючих та релігійних організацій, яка на сьогодні існує порівняно з іншими фізичними і юридичними особами. Нагадаємо, саме на таких змінах з 2009 року наголошував Інститут релігійної свободи на комітетських слуханнях у Верховній Раді та під час законотворчого процесу.

Як сказано у повідомленні ІРСу, запропоновані законопроекти по-різному сприймаються у колі правозахисників і громадських активістів. Частина з них підтримує законопроект № 2508а-1, а решта – наполягають на альтернативному законопроекті з більш широкими можливостями для організаторів мирних зібрань.

Головною особливістю альтернативного законопроекту № 2508а-1 є зменшення терміну подачі заявки на проведення мирного зібрання: мінімальний термін повідомлення про – за 6 годин до початку, а максимальний термін – 24 години, що залежить від масовості та територіальним масштабом мирного зібрання (стаття 18). На відміну від цього, законопроект № 2508а закріплює обов’язок повідомляти владу про мирні зібрання за 48 годин до їх початку (ч.1 статті 7).

При цьому обидва законопроекти, з деякими особливостями, передбачають право на проведення спонтанних мирних зібрань, як засіб невідкладного реагування суспільства на певні події.