Миколаївський собор у Кам’янському внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України

30 березня, 09:43
Культура
Миколаївський собор у Кам’янському внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України - фото 1
Кабінет Міністрів України постановою № 337 від 26 березня вніс до Державного реєстру нерухомих пам’яток України будівлю Миколаївського собору, що розташований на вулиці Соборній у Кам’янському.

Одночасно пам’ятку архітектури було виключено із cписку пам’ятників архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 24 серпня 1963 р. № 970.

Зазначимо, що собор, збудований у 1894 році, за радянських часів був єдиною в місті пам’яткою архітектури республіканського значення.

Свято-Миколаївський собор–кафедральний собор належить до Кам’янської єпархії Української Православної Церкви МП. Православна Свято-Миколаївська церква була збудована на честь чудодійного спасіння цесаревича Миколи під час його поїздки в Японію. Основні кошти на будівництво церкви було виділено правлінням металургійного заводу. Частину коштів зібрали робітники – щомісяця з їх заробітків відраховували по пів-процента на будівництво, а потім і на утримання храму. Автор проекту храму, єпархіальний архітектор Л.А.Бродницький, використовував у його зовнішньому декорі давньослов’янські мотиви. Церква була збудована із жовтої черкаської цегли. У 1929 році в часи антирелігійної компанії храм був закритий, в його приміщеннях розташувався Музей революції. Церква відновила свою роботу з початком німецької окупації міста в 1941 році і проіснувала до 1960 pоку, коли вона знову була передана музею. І тільки у 1988 році споруда була повернута православній громаді.

Реставратори повернули первісний вигляд бань, відновили чудове кам'яне мереживо, розписали внутрішні стіни, і церква, що розрахована на дві тисячі парафіян продовжує служити православним віруючим.

У комплексі з церквою у 2016 році було закладено фундамент для спорудження хрестильного храму на честь ікони Божої Матері «Тихвинська».

Теги: #Храми