Monks of the UOC (MP) hid a famous terrorist from Novorossia in Kremenets

13 September 2017, 11:03 | Religion and policy | 1 |   | Code for Blog |  | 

Margaret Seidler, who has now joined the "militia" of the so-called Novorossia, told to Russian media a story of her residence in Ternopil region.

According to the “militiawoman”, she came to Ternopil region at the invitation of one of the monks of the Pochayiv Lavra, and lived in Kremenets in the Epiphany Women's Convent of the UOC-MP for six years. Subsequently, in early 2014, Margaret Seidler moved to Crimea, where, along with the main terrorist "Novorossia" Igor Hirkin, she helped Russian troops occupy the Crimean peninsula.

With the help of said Hirkin, the “nun” of the UOC-MP from Ternopil region enrolled in the ranks of the terrorist militia of “Novorossia”, which is fighting against the Ukrainian army today, ZZ reports. Margaret Seidler is fighting against Ukraine also the media space, working in the so-called “DPR information and propaganda service”.

Система Orphus
Rating
0
0
1comments count

comments

add comments 
  • enzian | 13 September 2017, 19:20
    comment comment

Давно вже пора розігнати те кубло русского міра і передати монастир справжній українській церкві.

Сan leave comments only to registered visitors Еnter

Latest news

Last comments

• Оленка | 22 September 2017, 18:27

Щось на кшталт: "Візьмемо цей стакан цукру,із нього виходить, що астероїд летить на Землю, а борщ у моєї бабусі позавчора був надзвичайно смачним". Із вказаних Зорею фактів аж ніяк не

• Orest | 20 September 2017, 19:19

Як треба було затуркати людям голову, аби вони вірили в те що в них на плакатах?? Тільки кожного дня говорити те ж саме про УПЦ і народ дуріє, та починає вірити. Краще б факти якісь дали, чи закрили

• igorshevchuk | 19 September 2017, 20:31

* * * Скільки написано й що наговорено?? дивлюся як це насправді: пальчатка сходить із рук упокорена можна мені вам руку подати тіло із серця зсувається — тільки впокорене Бог є в серці

• bopa | 19 September 2017, 08:59

Гарний коментар дозволю собі доповнити кінець: "Це велика перемога і вся слава тільки Богу! А я зі своїми братами прикладемо усіх зусиль, щоб бути вірним і виконувати Його святі заповіді".

• Chrysipter | 18 September 2017, 21:15

Взагалі-то не тільки за врожай, але так, Нік Вуйчий не був людиною, заради якої всі зібралися, він був лише головним спікером вечірнього богослужіння. Не можу казати за всіх, але всі ті люди, які

Most Popular Articles month