One more Muslim detained in occupied Crimea

13 September 2017, 10:43 | Freedom of Conscience | 0 |   | Code for Blog |  | 

Russian security forces conducted a search on September 13 at Renat Paralamov's house in the Crimean village of Nizhnogorsk and detained him.

Krym.Realii has reported it with reference to lawyer Emil Kurbedinov.

According to him, following the search, security forces took Paralamov with them, presumably, to the administration of the FSB of Russia in the Crimea in Simferopol.

According to local activists, Paralamov is accused of terrorism.

According to them, Paralamov is a Muslim, he has four underage children, earning money in the market. The man had no convictions.

"I did not call, I did not do it, did not distribute or store it," activist Bint Ummah wrote on Facebook.

Система Orphus
Rating
0
0
0comments count

comments

add comments 

Сan leave comments only to registered visitors Еnter

Latest news

Last comments

• Оленка | 22 September 2017, 18:27

Щось на кшталт: "Візьмемо цей стакан цукру,із нього виходить, що астероїд летить на Землю, а борщ у моєї бабусі позавчора був надзвичайно смачним". Із вказаних Зорею фактів аж ніяк не

• Orest | 20 September 2017, 19:19

Як треба було затуркати людям голову, аби вони вірили в те що в них на плакатах?? Тільки кожного дня говорити те ж саме про УПЦ і народ дуріє, та починає вірити. Краще б факти якісь дали, чи закрили

• igorshevchuk | 19 September 2017, 20:31

* * * Скільки написано й що наговорено?? дивлюся як це насправді: пальчатка сходить із рук упокорена можна мені вам руку подати тіло із серця зсувається — тільки впокорене Бог є в серці

• bopa | 19 September 2017, 08:59

Гарний коментар дозволю собі доповнити кінець: "Це велика перемога і вся слава тільки Богу! А я зі своїми братами прикладемо усіх зусиль, щоб бути вірним і виконувати Його святі заповіді".

• Chrysipter | 18 September 2017, 21:15

Взагалі-то не тільки за врожай, але так, Нік Вуйчий не був людиною, заради якої всі зібралися, він був лише головним спікером вечірнього богослужіння. Не можу казати за всіх, але всі ті люди, які

Most Popular Articles month