Бути поруч: виклики “оркестру” та “проекту”

Бути поруч: виклики “оркестру” та “проекту” - фото 1
"Структуру бригади завершує оркестр. До речі, до нього я б додав ще й капелана", — закінчив свою лекцію капітан Авраменко. Для нього, як і для багатьох кадрових військових, присутність священика в армії прийнятна, але не обов'язкова. Капелани, для Авраменка, як і оркестри, не виграють битви, в армії вони потрібні для урочистостей, поховань та інших символічних дій на кшталт складання присяги. Капітан закрив папку з паперами, подивився на годинник та оголосив перерву. Мобілізовані бійці загриміли стільцями і потягнулися палити на вулицю. Про оркестр та капелана в курилці не згадав ніхто.

Наступні три тижні капітан Авраменко майже не відкривав папку. Разом із ротою він із самого ранку виходив на заняття з тактики і стрільби, миготів серед дерев і залягав у траві. Одного разу капітан наказав мобілізованим рухатися через ліс і зник. Він причаївся в придорожній канаві, праворуч за ходом руху групи, пропустив гупаючи двійки, стягнув у канаву замикаючий дозор та, похитуючи головою, дивився, як решта йде далі, не помічаючи зникнення двох бійців. Ближче до кінця навчання капітан чесно попередив нас, мобілізованих, скільки людей із групи буде направлено на фронт одразу після навчання, і який відсоток від відправлених на фронт не протримається там довше першого тижня.

Цього вечора всі мовчки повернулися в казарму, страх смерті відчувався сильніше за біль у ногах і спинах. Ми не хотіли говорити про смерть один з одним, Авраменко пішов у свою кімнату, оркестр відіграв ще під час присяги та поїхав у невідомому напрямку, туди ж відбув православний священик, який з'явився на церемонії. Тому в казармі не було нікого, хто міг би покласти долоню на наші тремтячі руки.

Армія сьогодні є найбільш однорідною, організованою і стабільно поповнюваною спільнотою. У Збройних Силах України, поряд із кадровими військовими, служать сотні тисяч мобілізованих чоловіків і жінок, які представляють практично всю соціологію та географію країни. Переважна більшість українців щодня думають про членів сімей, друзів, колег, які перебувають у ЗСУ. Щоденні втрати серед військових несуть страждання в кожен куточок країни, в кожну клітинку суспільства. Щодня тисячі чоловіків і жінок у однострої стикаються з фізичними, моральними, емоційними викликами, з реальністю поранень, каліцтв, полону та смерті, що стала раптом неймовірно близькою.

Структури, що раніше існували в армії та були покликані впливати на морально-психологічний стан військовослужбовців, вже не можуть впоратися з новими і посиленими проблемами, які виникають у людей, кинутих із відносного спокою цивільного життя у вирішальний раунд кривавого бою. Тож на додачу до існуючих спеціалістів із морально-психологічного забезпечення (МПЗ) в ЗСУ почали запроваджувати нову для українських збройних сил інституцію військових капеланів.

Цей справді правильний процес вже має підтримку в суспільстві та в армії. Однак процес ризикує зайти в глухий кут, доповнивши військовий оркестри необхідною кількістю священиків, які виконують обрядові функції та володіють неглибоким, формальним впливом. Певна частка відповідальності за це лежить на структурах держави та ЗСУ, які відбирають та готують капеланів, але базовий виклик кинуто християнській спільноті, з середовища якої виходять священики, що покликані нести служіння серед солдатів та офіцерів української армії.

Саме від українських Церков зараз залежить майбутнє військового капеланства; залежить, чи матимуть капелани стратегічний вплив на армію та країну.

Церкви, уражені внутрішніми хворобами розділень і боротьби за ресурси, слабко розуміючи свою місію в сучасному суспільстві та специфіку армії, можуть зробити помилки, наслідки яких будуть не просто прикрими, а катастрофічними. Церкви, здатні віднайти в собі богословський, місіологічний та людський потенціал для творчого та сміливого служіння, стануть провідниками Божої присутності та благословення.

Для ефективного (творчого та сміливого) служіння серед військовослужбовців, християнській спільноті важливо розпізнавати та долати кілька ключових викликів. Перші два можна (досить умовно) розділити на ті, що належать до конкретних конфесій, решта викликів будуть універсальними.

Не стати "оркестром"

Цей виклик стоїть насамперед перед служителями історичних Церков, що діють через Літургію та обряди. У Законі України про військове капеланство сказано, що метою капелана є "Сприяння реалізації конституційного права військовослужбовців, працівників та членів їхніх сімей на свободу світогляду та віросповідання шляхом задоволення їхніх духовно-релігійних потреб".

У цьому реченні цінність свободи, за яку бореться нині український народ, поставлена поруч із радянським формулюванням про "задоволення потреб". Виглядає так, що військовий оркестр задовольняє естетичні потреби, а капелан – духовно-релігійні. Це досить примітивний підхід, здатний сформувати хибний образ капелана – чоловіка в особливому вбранні, що з'являється перед строєм до або після оркестру, щоб "задовольнити" потреби солдатів та офіцерів.

Дуже важливо, що в Законі також ідеться про свободу сповідання та світогляду — свобода ця позначена на самому початку речення. У людському житті, а в житті армійському тим більше, особливі символи й особливі дії-ритуали завжди відігравали важливу роль. Капелану потрібно використовувати символіку та ритуали у своєму служінні, але не зупинятися на цьому, виходячи на рівень цінностей. Отже, окрім елементів Літургії, служіння військового капелана має будуватися на стосунках індивідуальної пасторської підтримки, служінні дияконії (турботі про фізичні та матеріальні потреби бійців), постійній особистій присутності, щоб

"Там, де ненависть, сіяти любов; Там, де образа – прощення; Там, де сумнів – віру;
Там, де розпач – надію; Там, де темрява – світло; І там, де печаль – радість
". (молитва св. Франциска)

Капелан у своєму служінні має бути творчим та вільним, не обмежуючи себе лише обрядовим боком своєї праці. Це допоможе йому бути доступнішим і зрозумілішим, відкриваючи бійцям доступ до здобуття духовного визволення та зцілення, допомагаючи їм бути людьми, які не втрачають істинних цінностей свободи, довіри та надії.

Не стати “проектом”

Виклик, з яким здебільшого стикаються протестантські та євангельські Церкви. Особливістю протестантської спільноти в Україні є добра організація, готовність швидко реагувати на потреби, що виникають, та націленість на результат. Однак, володіючи цими сильними сторонами, українські протестанти часто діють у форматах "короткострокових місіонерських проектів", обмежених у часі, завданнях і ресурсах. У контексті капеланської допомоги служіння протестантських Церков будується на наданні гуманітарної допомоги підрозділам ЗСУ, з проповіддю та молитвою під час отримання військовими цієї допомоги — найчастіше це і сприймається як завершення проекту.

Проблемним тлом для таких проектів є також несформоване богослов'я багатьох Церков щодо питань війни та пацифізму, що впливає на готовність протестантів ставати військовослужбовцями та адекватно відповідати на виклики, що постають перед бійцями. Таким чином, капелан-протестант — це волонтер, який прагне проповідувати Євангеліє військовослужбовцям і закрити їхні потреби в транспорті, медицині та інших необхідних ресурсах. Такий капелан-волонтер, окрім слів подяки від військовослужбовців, рано чи пізно зіткнеться з питаннями: "А чому вас та “ваших” немає серед солдатів постійно? Чому ти сам не готовий стати одним із нас?".

Потрібно визнати, що для значної частки протестантських Церков капеланське служіння є черговим місіонерським проектом, під який у церквах мобілізуються люди й ресурси, та від якого очікується кількісний вплив "тут і зараз". Проте в протестантських Церквах є й інші приклади служіння військовим, коли капелан сам стає військовослужбовцем, налаштовується на тривалу, глибоку та стратегічну роботу. Така праця не розглядається як проект, а скоріше є досвідом постійної присутності, духовного служіння та готовності капелана "ризикувати власною шкірою" у своїй справі.

Волонтерські проекти Церков мають і свій сенс, і свої результати, проте дуже важливо, щоб основною моделлю капеланського служіння в протестантських Церквах стала не “проектна”, а максимально “включена” модель служіння через постійну присутність капелана серед тих, кому він служить.

Загальні виклики

Низка інших проблем є більш універсальною. У кожної людини та кожного християнина є більш-менш класичний набір “замкових щілин", під які наш ворог тисячоліттями підбирає "ключі". Окрім масштабних викликів "оркестру" та "проекту", капелани матимуть локальні складнощі, які, з Божою допомогою, можна подолати. Навіть припускаючись помилок у цих та інших моментах, капелани зможуть продовжувати рух, якщо їхні стратегічні пріоритети закладені вірно. Отже, тим, хто готується стати капеланами, а також тим, хто вже перебуває в цьому служінні, важливо:

  • Не ставати "покликаними та загнаними"

Служіння капелана — одне з найскладніших і найбільш виснажливих.

Капелан не тільки "ризикує власною шкірою" на війні, він сильно ризикує власною психікою, розумом і духом, перебуваючи у важких умовах не тільки фізично, а й духовно. Тому, висловлюючись сентенціями юдейських мудреців, важливо капелану зберігати суботу, щоб вона зберегла капелана — тут ідеться про дисципліни особистого молитовного життя, відпочинку, підзвітності та співучеництва. "Християнин потребує іншого християнина, щоб почути від нього Слово Боже. Він потребує його знову і знову в ті моменти, коли перебуває у невпевненості та зневірі, бо не може допомогти собі сам, не спотворюючи істини”. Капелан потребує побратима-християнина як вісника і глашатая божественного слова спасіння та підтримки для самого капелана.

  • Не думати про роль капелана як про роль "духовного командира"

Уявлення про управління людьми, в якому виросло багато з нас, щільно пов'язане з образом "начальника". Ми можемо переносити цей образ на духовне служіння. Біблія відкриває нам, поряд із моделлю жорсткого і навіть авторитарного управління, яке необхідне в певних умовах і ситуаціях, ще кілька зовсім інших форматів лідерства, один із яких, "лідер-слуга", навіть вплинув на сучасний підхід до управління. Для капелана не соромно бути саме лідером-слугою. "Для християнина людина є братом лише тоді, коли вона є тягарем, а не просто об'єктом маніпуляцій. Тягар людей був настільки важким для самого Бога, що Йому довелося зазнати страждань на Хресті.

Тягар християнина — це насамперед ВІЛЬНІСТЬ іншої людини... Вона вступає в конфлікт із нашою незалежністю, проте ми повинні визнавати її. Можна скинути з себе тягар іншої людини, відмовивши їй у свободі, обмеживши її, вчинивши насильство над її особистістю і нав'язавши їй той образ, який ми хочемо в ній бачити. Але якщо ми дозволимо Богові творити Свій образ в іншій людині, ми тим самим надамо цій людині свободу і розділимо з нею тягар її свободи, свободи іншого Божого творіння. Свобода іншої людини включає її індивідуальність, її здібності.

Вона також включає її слабкості та дивацтва, які можуть випробовувати наше терпіння, і все те, що створює тертя, конфлікти та зіткнення між людьми. Нести тягар іншої людини означає зануритися в її реальність, прийняти її та брати участь у ній, і, зрештою, досягти такого моменту, коли вона приноситиме нам радість”.

  • Не розглядати капеланство як можливість уникнути мобілізації

Мандат капелана, посвідчення з печатками та контакти з впливовими в армійському середовищі людьми не повинні ставати "оберегами" від ТЦК. Капелан — це шлях разом із Христом туди, де знаходяться ваші страхи, а не втеча від них.

Не сприймати капеланство як реалізацію підліткових прагнень до "авторитетів". Що більше у людини, яка називає себе капеланом, світлин у військовій формі з великою кількістю шевронів, у чорних окулярах, на тлі зброї, техніки і "капеланських джипів", то більше виникає запитань до такої людини: ти чоловік, чи все ще підліток? Важливо періодично проводити внутрішню ревізію й оцінювати, чим мотивується капелан: підлітковими комплексами "здаватися і вражати", чи дорослим прагненням "триматися і продовжувати".

"Ісус весь авторитет спільноти поставив у залежність від братнього служіння. Справжній духовний авторитет є тільки там, де є прагнення виконати служіння слухання, допомоги, винесення і проголошення. Будь-який культ особистості іншої людини через її видатні здібності, обдарованість — навіть якщо вони цілком духовної природи — є мирським явищем і не повинен встановлюватися в християнській громаді; він просто отруїть існування її членів. Так часте сьогодні прагнення ... до "особи, що має повноваження" відповідає хворобливій духовній потребі в захопленні людиною, у створенні видимого авторитету цієї людини, і тоді істинний авторитет служіння видається надто незначним. Ніщо не суперечить такому прагненню гостріше, ніж Новий Завіт.... Тут не знайти й сліду магії людської обдарованості, блискучих здібностей духовної особистості. "Капелан" — це простий, здоровий і вірний у вірі та в житті чоловік, який праведно виконує в громаді своє служіння. Його авторитет залежить від виконання ним служіння" (Дитріх Бонгеффер, Життя спільно (Gemeinsames Leben)).

  • Не заражати військових "церковними хворобами"

Служитель, заражений внутрішніми хворобами Церкви, пов'язаними з владою та контролем над ресурсами, навряд чи зможе “зцілювати” людей в армії.

Важливо докладати зусиль, щоб не "інфікувати" церковними вірусами та проблемами офіцерів і солдатів. Вони, звісно, залишаються частиною суспільства та знають про проблемні ситуації в християнської спільноті, але не справа капелана залучати їх до обговорення цих ситуацій та до захопливих церковних "війн".

Особливо це стосується церковних розділень — капелан повинен прагнути до того, щоб представляти в армії більше Царство Боже, ніж конкретну церкву, з усім її набором проблем.

  • Не заражатися самим "військовими хворобами"

Зворотний бік медалі полягає в тому, що капелан, як людина відкрита до глибоких комунікацій, може сам впустити глибоко в себе і таким чином "інфікуватися" цинізмом, ненавистю, бажанням помсти, байдужістю — хворобами армійців. Для молодих капеланів не складно зануритися в романтику війни та дух військового братерства, якоюсь мірою це нормально, але тут дуже важливо не стати "сіллю", яка втратила "солоність", не стати "людиною війни", втрачаючи, таким чином, можливість бути "людиною Царства".

  • Не прагнути повної синергії зі штабною роботою

Багато командирів хочуть бачити капелана в ППД — пунктах постійної дислокації, для посилення командної ланки. Безумовно, капелан підпорядковується командирам, і самі командири часто потребують його служіння, але свобода та творчість, що не дають перетворити капелана на "оркестр" та “декорацію”, мають скеровувати його в солдатські казарми, на ВОПи, в окопи та бліндажі. "Завжди поруч" — це не просто девіз, а й практична основа капеланського служіння.

Бути першими, бути поруч

Ситуація сучасних українських капеланів — унікальна. Вони — першопрохідці у своєму служінні, що мають кредит довіри в суспільстві та в армії. Бути першим — почесно і важко, “чужий” досвід не завжди може бути корисним, але й "свої" підходи до лідерства та служіння несуть у собі власні виклики та "інфекції". Бачиться, що найкраще для українських військових капеланів полягає в сприйняті самих себе учнями в школі Христа, Його послідовниками на шляху української історії та великої війни.

Господь милостивий, будьмо й ми милостиві один до одного. Будемо уявляти, що це до нас на нашому шляху звертається Спаситель зі словами: "Скажіть, про що це ви говорили дорогою? Але вони мовчали, бо дорогою вони сперечалися про те, хто з них важливіший. Тоді Ісус сів, скликав дванадцять учнів і сказав: Хто хоче бути першим, той нехай буде останнім з усіх і всім слугою".

Послужити сьогодні солдатам і офіцерам ЗСУ, послужити їхнім родинам, послужити один одному — честь і випробування. Питань і проблем буде багато, але якщо капелан не сприймає себе тільки декоративною фігурою, якщо не сприймає служіння бійцям як проект — усе, з Божою поміччю, можна вирішити. Багато що зміниться, багато в чому змінимося ми, це нормально. Без змін має залишитися головне: “Бути поруч”.

Про автора: Денис Гореньков, євангельський християнин, військовослужбовець ЗСУ