• Головна
  • Моніторинг
  • Богдан Трояновський: «Релігійним видавництвам живеться, мабуть, легше, ніж світським»...

Богдан Трояновський: «Релігійним видавництвам живеться, мабуть, легше, ніж світським»

07.10.2011, 13:57
Богдан Трояновський: «Релігійним видавництвам живеться, мабуть, легше, ніж світським» - фото 1

Видавництво «Свічадо» сьогодні представляти уже не потрібно. За майже двадцятирічну діяльність в Україні воно віддзеркалює світло Божої мудрості, відповідаючи на духовні потреби сучасної людини. Під час Форуму видавців, який відбувався недавно у Львові, кореспондент «Духовності» вирішила розпитати директора видавництва пана Богдана Трояновського про секрети його успішної роботи, плани на найближчий час, а також про новинки релігійної літератури для дітей та дорослих.

Богдан ТрояновськийВидавництво «Свічадо» сьогодні представляти уже не потрібно. За майже двадцятирічну діяльність в Україні воно  віддзеркалює світло Божої мудрості, відповідаючи на духовні потреби сучасної людини. Під час Форуму видавців, який  відбувався недавно у Львові, кореспондент «Духовності» вирішила розпитати директора видавництва пана Богдана Трояновського про секрети його успішної роботи, плани на найближчий час, а також про новинки релігійної літератури для дітей та дорослих.

–  Наскільки релігійна книжка сьогодні утвердилася на книжковому ринку України? Хто перш за все цікавиться такою літературою?

– Наша література – специфічна. 80 % книжок розповсюджується через спеціалізовані магазини церковних структур, і лише 20 % – через загальні книжкові гуртівні й магазини. Загалом релігійна література не займає великого місця у звичайних книгарнях, тому основний наш читач – це той, хто ходить до церкви. Десять років тому річний тираж книжок у нашому видавництві становив 200 тисяч примірників, сьогодні – 500–600. Це  свідчить про те, що ринок  релігійної літератури розвивається.

Люди по-різному розуміють, що таке релігійна література. Для когось це тільки Святе Письмо і молитовники. Ми ж трактуємо це поняття ширше –  психологічні книжки-порадники, книжки для дітей тощо. Намагаємося видавати книжки, корисні для розвитку людини, які мають християнську основу або, принаймні, їй не суперечать. Два роки тому ми видали бестселер – «Кулінарні секрети сестри Ольги». На перший погляд, цю книгу важко назвати релігійною. Але ми намагалися усі рецепти перевірити, кулінарні вироби – пофотографувати, відібрати найдоступніші. Словом, підхід до роботи був загальнохристиянським, загальнолюдським, і наша праця увінчалася успіхом. Такі книги потрібні та корисні людям.

Деколи видавництва пропонують читачам книжки, які ніби-то дають швидкі рецепти вирішення проблем людини. Наприклад, що щастя залежить від якогось одного простого чинника. Людина читає і в результаті бачить, що її обдурили. Церква намагається видавати такі книжки, які говорять правду. У них можна прочитати, що таке поняття як щастя залежить від того, як людина живе: як будує стосунки з Богом, із собою, з ближніми.

Яких релігійних книжок є вдосталь, а яких бракує? Як ви визначаєте що потрібно друкувати, а чого – не варто?

– Поки що дослідження ринку в нас «слабеньке». Нам потрібно його розвивати. Сьогодні важко знайти доброго спеціаліста з маркетингу, який розуміється на релігійній літературі і має уявлення, що відбувається в Церкві. Інформацію про потреби читачів  черпаємо з розмов з ними ж. Розпитуємо їх про майбутні очікування, звертаємо увагу на те, за чим вони запитують. Друге джерело інформації – аналіз того, що видається на книжковому ринку в світі. Минулого року ми видали книжку «Секс, якого не знаєте» отця Ксаверія Кнотца, і вона викликала велике зацікавлення, великий шум. На презентацію до нас прийшло більше гостей, ніж на зустріч з основним гостем Форуму видавців Янушем Вишневським. Нам вчасно підказали, що у Польщі є така книжка, і ми вчасно зреагували – переклали її.

Недавно ми видали ще одну книгу, яка, надіємося, буде бестселером – «Житіє святих». Думали, продамо за рік дві тисячі примірників, бо книга – дорога. За два літні місяці, які завжди є найгіршими для видавництва, вдалося продати 1200 примірників! «Житіє святих» – це те, на що люди чекали. Раніше не було такої книги в одному томі.

Невдовзі плануємо заповнити ще одну нішу – художні книжки на релігійну тематику, які базуються на елементах християнства. Донедавна пробували видавати історичні романи, оповідання для дітей.

Як Україна виглядає на фоні інших країн? Як там представлена релігійна література?

– Видавництво «Свічадо» – чи не найбільше релігійне видавництво в Україні. Подібних до нашого є ще п’ять, шість. Не більше. У Польщі, наприклад, великих релігійних видавництв – п’ятнадцять, малих – до сотні. Це свідчить про те, що в нашій країні цей ринок ще нерозвинений, ще є над чим працювати.

Добра ситуація на цьому ринку також в Італії. Тут спостерігається велике збільшення  католицької літератури. Це – результат нових маркетингових підходів до вивчення цього ринку.

Як виглядає ситуація з дитячою релігійною літературою?

– Для наймолодших недавно вийшла друком «Християнська абетка». Це – збірник віршів, які написав поет Богдан Стельмах. Ця книга гарно художньо оформлена. Днями до неї з’явився спеціальний диск, який зробила актриса театру імені Марії Заньковецької Леся Бонковська та її чоловік Юрій Саєнк, композитор. Ми задоволені такою співпрацею.

Для старших дітей не так давно з’явилася книга Олени Мацьків «Країна Ніландія». Ніландія – від слова «ні». Книга – з малюнками, має цікавий сюжет, прищеплює дітям моральні та духовні цінності: авторка підказує їм, коли варто говорити «ні», а коли – «так». Ще одна нова цікава книга для батьків та дітей – «Вечорові пори». У ній – молитви, казки, розмови з дітьми на кожен вечір протягом тижня. Це  дуже зручно, адже упорядники – Марія Морозенко та Ольга Жаровська – вдало дібрали тексти. Популярна також книга для дітей «Десять Божих заповідей» Бруно Ферреро. Це – переклад з італійської. Видаємо для дітей і спеціальні календарики з народними прислів’ями, тваринками.

Новинкою «Свічадо» є саморобки для дітей  із спеціального паперу з малюнками, з якого можна робити різні фігурки. На цьому форумі ми представляли 3-й зошит із серії «Ковчег Ноя».

А що ви можете запропонувати для підлітків?

– Для цієї категорії працювати важче, адже підлітки – бунтівничі. Найновіші книги для них – це переклади з італійської мови – «Так хочеться бути дорослим» і «Так хочеться бути коханим». Цю книгу написали монахи-селезіяни. Вони дають добрі поради підліткам, залучаючи їх до різноманітних ігор, тестів. Є книга українського автора – «Вирушаючи у доросле життя», і польського священика – «Спокійно про це» (про сексуальність людини). До таких цікавих книжок також можна зарахувати  «Шанси молодости» Джеймса Добсона. У книжках для підлітків є багато психології і духовності: не може бути зрілою духовність людини, якщо в неї незріла психологія. Ці речі мають розвиватися в парі.

Хто найчастіше пише релігійні книжки?

– З тих авторів, які ми видаємо, 20–30 % – священики, решта – світські особи. Це, як правило, спеціалісти з різних галузей. Хтось, наприклад, працює з інститутом сім’ї, хтось спеціалізується на проблемах підлітків.

Що потрібно, для того щоб видати релігійну книжку? Чи легко сьогодні бути видавцем?

– Загальна економічна ситуація з українською книжкою є непроста. Я навіть думаю, що нам, релігійним видавництвам, легше живеться, ніж світським, адже маємо виразний ринок читачів. Правда, не цей ринок потрібно було трохи напрацюватися. Сьогодні Церкви розвиваються і читачі також. Священики рекомендують парохіянам читати ту чи іншу духовну літературу, і це  нам допомагає. Світський видавець має більші проблеми, адже  в Україні ще слабко розвинена гуртова торгівля літературою, виникають труднощі з роздрібною торгівлею.

Перш ніж видавати релігійну літературу, видавець має зрозуміти, що потребують люди, і поставити перед собою певну мету: що він хоче дати людям. Це – найважливіше. Другорядне – весь спектр, пов’язаний з фінансовими можливостями конкретного видавця, а також вміння знаходити нестандартні рішення, які дають змогу в тих умовах вижити.

Чи подорожчала останнім часом релігійна книжка? Що впливає на ціну?

–  Порівняно з минулим роком книжки подорожчали на 20 %. Йдеться не лише про релігійну літературу. Ціна на цей товар перш за все залежить від ситуації в друкарнях – від ціни паперу та іншого матеріалу, з якого роблять книги, від цін на пальне, адже книги потрібно транспортувати. Український папір мало хто з видавців купує, бо він гіршої якості. Переважно працюємо з польським, фінським, словацьким папером, а він зростає в ціні (цей папір закуповують в Україні). Для Біблій, наприклад, купуємо специфічний папір – французький. Час від часу потрібно піднімати зарплату працівникам, і це також відображається на ціні книжок.

Які плани у видавництва на найближчий час?

– Плануємо покращити внутрішні структури: впроваджуємо посади відповідальних редакторів. Надіємося, що такий проект буде успішним. На Заході посада відповідального редактора уже давно прижилася. Людина відповідає за книжку від початку до кінця – є її «батьком»: працює з авторами, художниками, літредакторами. У майбутньому плануємо видавати більше книжок, що написали  українські автори. Хочемо також покращити систему маркетингу.

Що дає видавництву участь у Форумі видавців? Які новинки представляли цього року?

– У Форумі видавців беремо участь щороку. Це – не лише великий ярмарок книг, а й нагода зустрітися з іншими видавцями, дізнатися про новинки, які вони презентують, а також нагода показати і побачити себе на фоні інших.

Цього року презентуємо «Життя святих» – книгу, яку я вже згадував, ще одну книгу отця Ксаверія Кнотца «Не бійся сексу, або люби і роби, що хочеш», побудовану на запитаннях-відповідях, саморобку для дітей «Ноїв ковчег», оповідання Бруно Ферреро «Танець Бога», «Кольоровий пінгвін», нові оповідання для дітей та багато інших книг.

Які книжки обов’язково має прочитати кожен християнин?

– У кожній хаті має бути Святе Письмо, бо воно є основою. Інша духовна література  залежить від конкретних потреб. Кожен християнин, щоб духовно рости, в рік має читати кілька релігійних книжок. Якщо це сімейна людина, не повинна оминати увагою книги про життя в подружжі та виховання дітей.

Розмовляла Олеся Пастернак

Довідка «Духовності»

Видавництво «Свічадо» засновано в 1987 році з ініціативи українських студентів Люблінського католицького університету в Польщі, які прагнули утвердити духовні цінності в сучасному світі. З 1992 року видавництво переїхало до Львова, де з благословення Блаженнішого Мирослава Івана Кардинала Любачівського розпочало діяльність при Монастирі Монахів Студитського Уставу. На початок 2011 року уже видано понад 1000 назв загальним тиражем 5,5 мільйонів примірників.

Розмовляла Олеся Пастернак

"Духовність", 30 вересня 2011