21-06-2019

Пролітаючи над..: Онуфрієвський монастир у Львові

Ігор Мартинів

"Збруч", 21 червня 2019

Z продовжує публікацію циклу відеооглядів визначних пам'яток Галичини, знятих з висоти. Здебільшого це замки, палаци, фортифікаційні та сакральні споруди, які руйнуються просто на очах, і наше покоління може виявитися останнім, яке ще має шанс побачити їх на власні очі. А тим часом руїни ці навіть у такому стані вражають своєю красою, величчю, вишуканістю архітектурних деталей. Особливо, коли дивишся на них згори, мов птах...

Василіянський монастир св. Онуфрія – одна з найдавніших пам'яток Львова. Ще за княжих часів на цьому місці стояла дерев’яна церква, при якій жили кілька ченців. Поступово монастирський комплекс набув оборонного характеру.

У ХVI ст. за допомоги князя Костянтина Острозького збудували нову кам’яну церкву. Звели муровану дзвіницю з гарматами, щоб боронитися від татарських набігів.

В цей час в одній із келій свій друкарський станок розмістив Іван Федорович. Тут він надрукував свій славнозвісний Буквар і Апостол, і тут у 1583-му його було поховано.

Останню значну реконструкцію церкви у 1902 провела фірма Івана Левинського. Іконостас отримав ікони Модеста Сосенка.

Монастир функціонував до Другої світової війни. Потім тривала радянська окупація. У 1989 році комплекс врешті повернули отцям василіянам.

 

 

www.risu.org.ua

Авторське право на матеріали Релігійно-інформаційної служби України захищається законом.
Вони можуть буть використані повністю чи частково лише за умови посилання на РІСУ.
У разі використання їх в Інтернеті — обов'язкове гіперпосилання на risu.org.ua