19-09-2018

Андрій Юраш: Невизнання анафеми Мазепі - серйозна проблема для РПЦ

Заява про невизнання анафеми Івану Мазепі - зараз одна з найбільших проблем для Російської Православної Церкви.

Про це Gazeta.ua сказав релігієзнавець Андрій Юраш.

Вселенський Патріархат не визнавав канонічною анафему, яка була накладена на українського гетьмана Івана Мазепу Російською Православною Церквою.

Представник Вселенського Патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архиєпископ Іов Тельміський пояснив, що після першого зруйнування російськими військами Запорозької Січі 1709-го українське козацтво, яке перейшло під протекторат кримського хана, повернулось під юрисдикцію Константинопольського Патріархату, і Мазепа разом із Пилипом Орликом були одними з перших, хто це зробив.

"Владика Іов - офіційна особа, що говорить від імені Вселенського Патріархату. Він пояснив, що Мазепа був у повному зв'язку з православними священниками і помер, як віруючий канонічної православної Церкви. Таким чином, московська анафема ніколи не існувала для Вселенського Патріархату. Ця заява може бути базою для наступного важливого кроку. А саме до не визнання анафеми Московського Патріархату щодо Патріарха Філарета»,- заявив релігієзнавець.

За його словами, росіяни піддали анафемі Мазепу з політичних міркувань

«Анафема - відлучення від спілкування через порушення певних церковних канонів. Цього Мазепа не зробив. Так само і Патріарх Філарет не зробив нічого, що порушувало б православні догмати. У жодному своєму рішенні не заподіяв шкоди православного віровченню. Таким чином, анафема, яка 1997-го була йому накинута, несправедлива. Заява про Мазепу - зараз одна з найбільших проблем для РПЦ. Це показує Україні та всьому православному світу, що рішення, які приймає Москва, можуть бути не підтримані першим за честю Вселенським патріархатом", - каже Андрій Юраш.

 

www.risu.org.ua

Авторське право на матеріали Релігійно-інформаційної служби України захищається законом.
Вони можуть буть використані повністю чи частково лише за умови посилання на РІСУ.
У разі використання їх в Інтернеті — обов'язкове гіперпосилання на risu.org.ua