22-11-2010

Про рівноправ’я церков та релігійних організацій

Для багатоконфесійної і багатонаціональної держави рівноправ’я усіх віросповідань є обов’язковою запорукою миру та стабільності суспільного життя.

Однак Президент України та Прем’єр-міністр України відкрито беруть участь у діяльності Руської Православної Церкви: увійшли до складу дорадчого органу Руської Православної Церкви - ради «Економіка та етика» при Святійшому Патріархові Московському і всієї Русі, підтримали внутрішній документ іноземної релігійної організації під назвою «Заявление Экспертного совета «Экономика и этика» при Святейшем Патриархе Московском и всея Руси от 29 июля 2010 года». Суть цього документу, на мою думку, полягає у банальній агітації до вступу в РПЦ.

Чи не перевищують свої службові повноваження Президент і Прем’єр-міністр? Чи не схожі їх дії на незаконну державну підтримку однієї церкви, надання їй переваг перед іншими церквами та релігійними організаціями?

На мою думку, відповідь на ці питання очевидна. Тож три місяці тому я звернувся із відкритим листом до Святійшого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила, а також надіслав керівникам держави пропозиції вийти зі складу "патріаршої ради".

Наприклад, от текст листа до Прем'єр-міністра:

Прем’єр-міністру України АЗАРОВУ М. Я.

Шановний Микола Янович!

На офіційному сайті іноземної релігійної організації «Російська православна церква» patriarchia.ru розміщено інформацію про те, що Президент України та Прем’єр-міністр України у зазначеній релігійній організації обіймають посади членів Експертної ради «Економіка та етика» при Святійшому Патріархові Московському і всієї Русі та прийняли спільно з цією релігійною організацією «Заявление Экспертного совета «Экономика и этика» при Святейшем Патриархе Московском и всея Руси от 29 июля 2010 года», звернене до всіх релігійних діячів, зокрема, як вбачається, до мене із закликом до «церковної єдності» і створення єдиного економічного простору України та Росії, яке «потребує міжнаціональної інтеграційної ідеології та нової, заснованої на цінностях православної цивілізації, прикладної етики бізнесу». Вважаю цей заклик незаконним та неприйнятним. Релігійна громада сповідуючих Віру в Найвищу Цінність Людини не має наміру об’єднуватись із релігійними організаціями, підлеглими Святійшому Патріархові Московському і всієї Русі, а я особисто не маю наміру приєднуватись до православної церкви. Крім того, займаючись у світському житті підприємницькою діяльністю, я не поділяю поглядів лідерів Російської православної церкви на те, як слід вести справи виходячи з «прикладної етики бізнесу», «заснованої на цінностях православної цивілізації».

На мою думку, підтримкою цієї заяви та входженням до Експертної ради «Економіка та етика» при Святійшому Патріархові Московському і всієї Русі Ви як Прем’єр-міністр України, як посадова особа органу державної влади України порушили конституційне право віруючих громадян віросповідання Віри у Найвищу Цінність Людини, зокрема, моє конституційне право на свободу світогляду та віросповідання, що гарантується, зокрема, тим, що жодна релігія не може бути визнана державою як обов’язкова, принципом відокремлення держави та релігійних організацій від церкви (ст. 35 Конституції України) та принципом рівноправ’я віросповідань і релігійних організацій (ст. 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»), який Ви порушили, надавши перевагу одній конкретній релігійній організації у сприянні поширенню однієї конкретної релігії.

Президент України та Прем’єр-міністр України не можуть обіймати постів у релігійних організаціях та приймати спільні заяви з релігійними організаціями відповідно до обмежень ст. ст. 19, 35, 103, 106 Конституції України, ст. 44 Закону України «Про Кабінет Міністрів України». Я взяв на себе сміливість поінформувати про це Святійшого Патріарха Московського і всія Русі Кирила (копія листа додається).

Пропоную Вам як Прем’єр-міністру України з метою додержання законності та припинення порушення прав віруючих громадян, сповідуючих Віру в Найвищу Цінність Людини, вийти зі складу членів Експертної ради «Економіка та етика» при Святійшому Патріархові Московському і всієї Русі та дезавуювати заявлену Вами у якості посадової особи органу державної влади підтримку внутрішньому документу іноземної релігійної організації «Російська православна церква» під назвою «Заявление Экспертного совета «Экономика и этика» при Святейшем Патриархе Московском и всея Руси от 29 июля 2010 года».

На знак братської любові та віротерпимості, відповідно до традицій Віри в Найвищу Цінність Людини дарую Вам наш Символ Віри. Відправляю цей дар разом із даним зверненням і скромно розраховую на те, що моя справедлива та законна пропозиція не залишиться без Вашої уваги і відповіді.

З щирою повагою та благословенням на добрі справи, проповідник Релігійної Віри в Найвищу Цінність Людини Шеляженко Ю. В.

На жаль, жодної відповіді на ці три листи не надійшло. Я не знаю, чи дозволяють Святійшому Патріархові не відповідати на листи закони Росії та установчі документи Руської Православної Церкви. Однак вітчизняні чиновники зобов’язані розглядати звернення громадян і відповідати на них відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Тому я подав до суду два позови, в яких прошу зобов’язати Президента та Прем’єр-міністра розглянути мої пропозиції та привести свою діяльність у відповідність до закону.

Сьогодні стало відомо, що суддя Окружного адміністративного суду міста Києва В. А. Кузьменко прийняв до розгляду мій позов до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова.

Попереднє судове засідання відбудеться 9 грудня о 15:00 за адресою: вул. Хрещатик, 10, 3-й поверх, кабінет № 5, м. Київ. Запрошую всіх бажаючих бути присутніми на засіданні, відповідно до статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України.

Інформацію щодо розгляду судом позову до Януковича розміщу в цьому ж дописі пізніше – одразу ж, як тільки мені повідомлять про відкриття провадження у справі.

www.risu.org.ua

Авторське право на матеріали Релігійно-інформаційної служби України захищається законом.
Вони можуть буть використані повністю чи частково лише за умови посилання на РІСУ.
У разі використання їх в Інтернеті — обов'язкове гіперпосилання на risu.org.ua