11-12-2009

У Полтаві вийшла у світ регіональна енциклопедія «Релігія і церква»

exklusiv.gif091211_13.jpgПОЛТАВА – Енциклопедія «Релігія і церква» з дванадцятитомної серії «Полтавіка» висвітлює найважливіші моменти релігійного та церковного життя області від найдавніших часів до сучасності. Це – розповіді про всі релігійні конфесії Полтавського краю та їх очільників, храми, культові місця, монастирі, духовні навчальні заклади, чудотворні ікони, релігійний живопис, святих та новомучеників. А ще – життєписи священнослужителів, єрархів, богословів, педагогів, меценатів, вчених-релігієзнавців. Про нове видання інформує наш полтавський кореспондент Світлана Фільчак.

Том об’ємом 800 сторінок містить понад три тисячі статей, 1100 ілюстрацій, 40 кольорових сторінок, а також велику кількість карт, схем та таблиць. У створенні енциклопедії взяли участь 99 авторів – історики, краєзнавці, працівники галузі культури, вчителі та, звісно, представники духовенства.

091211_12.jpg«Задум щодо створення енциклопедії релігійного життя краю виник ще кілька років тому. Весь цей час ми збирали матеріал, перевіряли і узагальнювали його. І тільки у квітні почали верстку. Робота була, без перебільшення, титанічною. Опрацьовано гори документів. Це –найрізноманітніші архівні фонди, документи єпархіальних управлінь, музеїв, бібліотек, приватних колекцій, наукова література, періодика, різноманітні публікації. Виникали труднощі, пов’язані з територіально-адміністративними змінами, не слід забувати і про фінансування проекту, адже криза неодноразово вносила свої корективи», – розповів на прес-конференції член редколегії, заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт.

А головний редактор серії «Полтавіка», заслужений учитель України Олександр Білоусько наголосив: «Ми намагалися створити неупереджене, об’єктивне дослідження. Хоча релігія – царина надзвичайно делікатна і дистанціюватися від певних уподобань надзвичайно важко, адже у кожного автора є свій світогляд. І тим не менше, робили наголос на фактаж, використовували науковий підхід. Звісно ж, християнству приділено уваги більше, зважаючи на те, що Полтавщина – традиційно християнський край. Втім, до співпраці запрошували всі конфесії. Хочемо відзначити величезну цікавість та допомогу архиєпископа Полтавського і Миргородського УПЦ Філіпа, єпископа Полтавського і Кременчуцького УПЦ КП владики Федора. Активно долучилася громада прогресивного юдаїзму на чолі з Анатолієм Мучником. Приємно відзначити, що Полтавська область стала першою, де вийшло подібне видання».

За словами О. Білоуська, Полтавщина взагалі дуже часто подає ідеї, які потім стають надбанням широкого українського загалу. Так було вже з виданням "Реабілітованих історією", серією підручників "Історія Полтавщини". Олександр Білоусько стверджує, що нова книга – це велика перемога всієї полтавської спільноти.

091211_14.jpg

Видання «Релігія і церква» з серії «Полтавіка» вийшло у світ на замовлення Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської облдержадміністрації згідно з планом випуску соціально значущих видань. Увесь наклад направлять до бібліотек області. Хоча вже зараз цікавість до книги така велика, що найближчим часом її збираються перевидавати. А на черзі у рамках проекту «Полтавіка» до 2015 року передбачається створення ще 11 тематичних томів.

Світлини Світлани Фільчак

www.risu.org.ua

Авторське право на матеріали Релігійно-інформаційної служби України захищається законом.
Вони можуть буть використані повністю чи частково лише за умови посилання на РІСУ.
У разі використання їх в Інтернеті — обов'язкове гіперпосилання на risu.org.ua