Анонс: у Львові запрошують на меморіальну виставку творів з колекції Івана Гречка

13.06.2023, 15:15
Анонс
Анонс: у Львові запрошують на меморіальну виставку творів з колекції Івана Гречка - фото 1
Український католицький університет презентує у Львові унікальний виставковий проєкт «Виображення колекції. Як Іван Гречко красу шукав…». У Пороховій вежі буде виставлено на огляд частину колекції, яку патріарх українського колекціонування подарував УКУ.

Відкриття виставки відбудеться 18 червня і вона триватиме до 13 серпня у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова вежа», м. Львів, вул. Підвальна, 4.

Виставка приурочена до річниці відходу Івана Гречка до вічності і на згадку про цю видатну особу.

Напередодні, 15 червня, у храмі священномученика Климентія Шептицького (вул. Кривоноса, 1) о 9:00 відбудеться Заупокійна Літургія за ним.

Анонс: у Львові запрошують на меморіальну виставку творів з колекції Івана Гречка - фото 116060

Проєкт присвячений колекції Івана Гречка — непересічного львів’янина, сподвижника відновлення Української Греко-Католицької Церкви, громадського діяча та патріарха українського і львівського колекціонування. Десять років тому він подарував значну частину своєї колекції Українському католицькому університету для збереження та експонування.

На виставці представлять найкращі твори з колекції Івана Гречка. Це одна з найбільших збірок української ікони на склі Гуцульщини та Покуття, стародруки, свічники, ручні хрести, писанки, кераміка, текстиль, дерев’яна скульптура.

Також буде представлено живопис мистецького середовища Львова та Галичини ХХ століття, зокрема твори Ярослава Пстрака, Василя Дяденюка, Осипа Васьківа, Ольги Плешкан, Романа та Марґіти Сельських, Володимира Патика, Опанаса Заливахи, Івана Остафійчука, Тараса Лозинського та ін. Велика колекція екслібрисів Тирси Венграновича, Мирона Яціва, Павла Ковжуна, Роберта Лісовського, Петра Холодного та Святослава Гординського, а також малюнки та автопортрет самого Івана Гречка.

Нагадаємо, Іван Гречко відійшов до Господа 15 червня 2022 року.

Львівський колекціонер, сподвижник і пропагандист української мистецької спадщини, громадський і релігійний діяч Іван Гречко народився 19 січня 1929 року в Надвірній на Івано-Франківщині. Його батько і старший брат загинули у боротьбі за волю України, чудом йому вдалося уникнути заслання в Сибір, як це сталося з його матір'ю і сестрою. Іван Гречко спочатку переховувався у місцевих жителів, а далі перебрався до Львова, де навчався у Політехнічному і Лісотехнічному інститутах.

З 1955 року Іван Гречко стає завзятим колекціонером ікон на склі – унікального виду народного мистецтва Покуття, Буковини та Гуцульщини. Час формування збірки І. Гречка припадає на період цькування всього «занадто» українського і таврування всього приватного, зокрема і колекціонування. Вперше твори з колекції І. Гречка були залучені до спільної виставки, організованої Вірою Свєнціцькою в Музеї українського мистецтва у 1988 р.

Іван Гречко тісно співпрацював з катакомбною Українською Греко-Католицькою Церквою, католицькими клубами Польщі, Українським патріаршим світовим об’єднанням, він був співзасновником та членом редакції підпільного самвидавного альманаху «Євшан-зілля», брав активну участь у випуску незалежного журналу «Віра батьків», був членом-засновником Клубу української греко-католицької інтелігенції, співголовою оргкомітету з повернення на Батьківщину Глави УГКЦ Блаженнішого Мирослава-Івана Любачівського.

Налагодження Іваном Гречком зв’язків з Товариством «Свята Софія» в Римі, організаціями української діаспори Європи, США, Канади спричинило до надходження до Львова численних друкованих видань, що в результаті призвело до створення відділу діаспорної літератури у Львівській обласній універсальній науковій бібліотеці.

Іван Гречко – співорганізатор Інституту колекціонерства українських пам’яток при Науковому Товаристві ім. Тараса Шевченка

Свою збірку ікон на склі, народної різьби та скульптури, народного одягу Гуцульщини та Покуття, церковних стародруків та предметів літургійного вжитку, документів з історії УГКЦ Іван Гречко передав Українському католицькому університету, в кампусі якого і прожив свої останні роки.