Юрій Чорноморець: "Де жити ченцям Києво-Печерської лаври — це не проблема держави"

14.03.2023, 16:21
Держава
Юрій Чорноморець: "Де жити ченцям Києво-Печерської лаври — це не проблема держави" - фото 1
Розірвання договору оренди з УПЦ МП є визначною віхою, не тільки в історії українського православ’я, коли до Московського Патріархату в Україні нарешті правильно ставляться, але й у контексті становлення української правової держави.

Про це в ефірі Українського Радіо заявив релігієзнавець Юрій Чорноморець.

"Тому що 31 рік у нас існувала релігійна організація, яка могла порушувати все законодавство про охорону історичних і культурних пам’яток, могла що завгодно робити, в тому числі на території національних заповідників. Представники цієї організації були фактично на привілейованому становищі, і тут нарешті через 31 рік їм говорять: "Ви існуєте у правовій державі. Ми подивилися на все, що ви робили, і маємо претензії", - зазначи він.

Оголошені претензії - це очевидний мінімум, те, чого не можна взагалі заперечувати, стверджує релігієзнавець.

За його словами, керівництво монастиря повинно було передбачити, що за недотримання законодавства, їх можуть виселити з лаври.

Юрій Чорноморець: 'Де жити ченцям Києво-Печерської лаври — це не проблема держави' - фото 110397

 

"Держава абсолютно не повинна займатися такого роду проблемами, де жити ченцям? Керівництво УПЦ і монастиря мусило було думати, як вони дотримуються законодавства, що буде, коли раптом із них спитають за всією суворістю закону, де вони будуть жити? Там половина людей — нормальні монахи, тобто ті, які дотримуються обітниць. А половина людей просто заробляє у лаврі, має по кілька квартир. Тож нехай вони живуть на дачах у "Паші-Мерседеса", на своїх власних квартирах, це не повинно турбувати державу абсолютно", - заявив Чорноморець.

"Державу має турбувати, чи є дотримання законодавства, чи немає? Порушено законодавство — заповідник не має права продовжувати договір. І те, що треба було давно наводити порядок, ми говорили десятиліттями — історики, релігієзнавці, юристи. Кожен, хто бачив, як поводяться у лаврі різні "паші-мерседеси", говорив, що так не має бути. Ці люди повинні нести відповідальність. А ми думаємо, що коли вони священики і можуть оголосити голодування, то ми не повинні їх чіпати. Але ж ми не маємо якусь групу людей виносити за межі закону. Влада чітко повинна говорити: ось вам строки, дотримуйтесь законодавства; якщо ваші єпископи позбавлені громадянства, то мають бути виселені. Не має бути жодного сумніву, що ми робимо щось не так. Так робиться в усіх цивілізованих країнах. Якщо у Франції є якісь проповідники, що не дотримуються охоронного законодавства щодо пам’яток архітектури, чи вони мусульмани, чи католики — приїжджає поліція і все опечатує. І до побачення!", — наголосив Юрій Чорноморець.