Померла поетеса-дисидентка Ірина Калинець

31 липня 2012, 10:28 | Релігія і суспільство | 0 |   | Код для блогу |  | 

Калинець.jpg31 липня, внаслідок тяжкої і тривалої недуги на 72-му році пішла з життя українська поетеса, прозаїк, публіцист, культуролог, літературознавець, діяч дисидентського руху, правозахисниця Ірина Калинець (Стасів). Ірина Калинець померла після тривалої недуги, інформує прес-центр Львівського національного університету імені Івана Франка.

І.Калинець народилася в родині вірних Української Геко-Ктолицької Цркви. З дитинства палко мріяла про незалежність України. Закінчивши слов’янський відділ філологічного факультету Львівського університету, І.Калинець працювала методистом обласного Будинку народної творчості, вчителькою, бібліотекарем, викладачем української мови та літератури у Львівському політехнічному інституті. Публікувала вірші для дітей.

Товаришувала з дисидентами Валентином Морозом та В’ячеславом Чорноволом. У липні 1970 р. підписала протест 9 громадян Львова проти арешту В.Мороза. Восени того ж року разом з чоловіком, Ігорем Калинцем, надіслала петицію до прокуратури УССР із проханням дозволити бути присутньою на судовому розгляді справи В.Мороза. Написала листа голові Ради міністрів СССР О.Косигіну від імені родичів і друзів В. Мороза та листа до Верховної Ради УССР із протестом проти порушень у ході судового розгляду. У грудні 1971 р. поставила підпис під декларацією про створення Громадського комітету захисту Ніни Строкатої, до якого увійшли й В’ячеслав Чорновіл та Василь Стус.

12 січня 1972 р. була заарештована у Львові. В липні Львівський обласний суд засудив Ірину Стасів-Калинець до 6 років таборів суворого режиму та 3 років заслання. Через півроку такий же вирок дістав її чоловік. Заслання відбувала разом з чоловіком у Читинській області. Починаючи з 1987 року, І.Стасів-Калинець бере найактивнішу участь у пробудженні українського культурного та громадського життя Львова, в русі за відродження УГКЦ, у створенні Товариства української мови, “Меморіалу”, Народного руху України. У 1990 – 1992 рр. як начальник управління освіти виконкому Львівської облради вона впроваджувала українізацію шкільної системи, зокрема, сприяла виключенню російської мови як предмета в початковій школі та рішучому скороченню кількості російських шкіл і класів.

У березні 1990 р. Ірину Стасів-Калинець обрано депутатом Верховної Ради України. 1998 року їй присвоєно титул “Героїня Світу”, а 2000 року нагороджено орденом Княгині Ольги ІІІ ст. і 2005 року – ІІ ступеню. І.Стасів-Калинець – автор збірок “Поезії”, “Шлюб з полином”, книжок для дітей “Лелека і Чорна Хмара”, “Казки іграшкового телефону”, історичного детективу “Вбивство тисячолітньої давності”; монографії “Студії над “Словом о полку Ігоревім”, “Загадки хрещення України-Руси”, наукової розвідки “Тарас Шевченко і св. Августин”, численних публіцистичних статей.

(Світлина ЗІКу)

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Опитування

  Кому з релігійних лідерів ви найбільше довіряєте?

  Патріарх Філарет

  Митрополит Онуфрій

  Митрополит Макарій

  Верховний Архиєпископ Святослав

  Архиєпископ Любомир (Гузар)

  Архиєпископ Мечислав Мокшицький

  Старший єпископ Михайло Паночко

  Старший єпископ Валерій Антонюк

  Григорій Комендант

  Рабин Яків Дов Блайх

  Шейх Ахмед Тамім

  Муфтій Саїд Ісмагілов

  Останні коментарі

  • Linda Knox | 30 червня 2015, 21:54

   Пан Валерій!Ви українофоб бо мабуть таким вас виховали. Ви кажете, “Я живу в Україні, і сплачую в державну казну податки…“. Ви думаєте, що від цього ви стали патріотом? Ні, ви громадянин України, а

  • murkos | 30 червня 2015, 19:12

   є така властивість у гріха-переконувати всіх у тому,що він(гріх) є правда. але така "правда" очі не ріже Ліндо... від неї банально смердить! і в кого нюх не забитий гріхом-той цей сморід

  • Пан Валерій | 30 червня 2015, 18:09

   Мені завжди було цікава логіка так званих "патриотів". Чому, якщо я вказую на те, що голові церкви не личить займатись тим, чим він займається, то я - українофоб? Я живу в Україні, і

  • b111 | 30 червня 2015, 16:42

   А що,байки про руцький мир вже не актуальні? Сепари лугандонії тоже вже вітають вату з днем конституції. http://ugorod.dn.ua/без-рубрики/партия-плотницкого-поздравила-с-дн.html Ще трохи їх придавити

  • Ігор Мицько | 30 червня 2015, 16:17

   Крутійство автокефальних владик приведе до того, що вони лишаться без парафіян. Частина з них доживатиме віку в Росії, всі інші - в одному монастирі в Україні.

  Популярні статті місяця