У суді відкрито провадження УПЦ МП проти ДЕСС

31.08.2023, 11:01
Держава
У суді відкрито провадження УПЦ МП проти ДЕСС - фото 1
25 серпня 2023 року Київський окружний адміністративний суд відкрив провадження в справі за позовом Київської митрополії Української Православної Церкви до Державної служби України з етнополітики та свободи совісті з приводу релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ.

“У січні 2023 року Державна служба України з етнополітики та свободи совісті провела релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом, – йдеться у коментарі Юридичного відділу УПЦ, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ МП. – Як вже неодноразово зазначалось, релігієзнавча експертиза проведена з порушенням законодавства, упередженими та ворожо налаштованими проти УПЦ експертами, які самовільно змінили предмет і об’єкт дослідження, вдаючись до маніпуляцій”.

У Юридичному відділу вчергове підкреслюють, що такі дії свідчать про відсутність об’єктивності та наміру дійсно встановити реальний стан справ щодо церковно-канонічного зв’язку стосовно Статуту про управління Української Православної Церкви, яка згідно з уставними документами є незалежна і самостійна у своєму управлінні та устрої, а її органи управління — Собор і Синод — знаходяться в Києві.

“Враховуючи відсутність будь-яких дій з боку представників Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, направлених на усунення порушення вимог законодавства, Київська Митрополія Української Православної Церкви звернулась за захистом своїх прав до суду”, – повідомляють юристи УПЦ.

“Сподіваємося, що судом найближчим часом буде прийнято відповідне рішення, яке припинить використання незаконної експертизи з метою грубого втручання у внутрішні справи найбільшої конфесії України, а також маніпуляції, направлені на зухвале порушення права на свободу віросповідання 12 тисяч релігійних організацій УПЦ та мільйонів віруючих громадян України”, – наголошують в Юридичному відділі.

Нагадуємо, відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 р. «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 01 грудня 2022 р. № 820/2022, Державна служба України з етнополітики та свободи совісті видала наказ від 23 грудня 2022 р. № Н-39/11 «Про забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви». До експертної групи були запрошені провідні фахівці з державних наукових установ, які і підготували документ "Висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом".

Експертна група дійшла таких висновків:

  1. Прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ (від 27.05.2022) та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української Православної Церкви із Російською Православною Церквою. Статус УПЦ як структурного підрозділу РПЦ, що користується певними правами самостійності, але не утворює автокефальну Церкву, залишається незмінним.
  2. УПЦ відносно РПЦ має церковно-канонічний зв’язок частини із цілим. Відносини УПЦ з РПЦ не є відносинами однієї самостійної (автокефальної) церкви з іншою самостійною автокефальною церквою. УПЦ також не має статусу автономної Церкви, який би визнавався іншими церквами, а, отже, з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом РПЦ, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності.
  3. Нинішня діяльність чи бездіяльність найвищих органів церковної влади та управління УПЦ свідчить про те, що УПЦ продовжує перебувати відносно РПЦ у відносинах підпорядкування. Вона не діє як самостійна (автокефальна) Церква і не проголошує власної самостійності (автокефалії). Жодних документів чи дій, які би свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно РПЦ релігійну організацію, членами Експертної групи не виявлено.

Відразу після зібрання 27 травня 2022 р., на якому була й прийнята нова редакція, православні богослови констатували, що і саме зібрання не відповідає канонічним нормам помісного собору, який має право затверджувати зміни до статуту Церкви, і зміни, які були прийняті, фактично не означають ні про відокремлення від РПЦ, ні про якісь фундаментальні зміни загалом.

"Нелегітимне збіговисько Московського патріархату в Україні, котре хтось назвав навіть «помісним собором», прийняло рішення, котрим ані попросило надати цьому відокремленому підрозділу автокефалію, ані проголосило її, підтвердивши, що залишається в попередньому статусі. Тобто, де факто, залишається у складі Московського патріархату", — коментував богослов Ілля Бей.

І в самій УПЦ МП у різних регіонах вказують на приналежність до МП. Так, 22 серпня 2023 р. митрополит Уманський і Звенигородський Пантелеймон (Луговий) 22 серпня освятив престол храму святого апостола Івана Богослова с. Яблунівка Лисянського благочиння, на якому зазначено, що це сталося під час правління Патріарха Московського Кирила.

Цю подію прокоментував філософ і богослов, член Експертної групи ДЕСС, д-р Юрій Чорноморець: "Народ, от як можна грозити поданням в суд на експертів, розповідати, що експертиза неправильна і тут же при освячені престолу писати, що освячено в правління патріарха Кирила? Експерти проаналізували 6 документів УПЦ і 1 від РПЦ. Про кожному окремий висновок, що УПЦ це частина РПЦ. Потім крик від митрополії до Діалог.ТУТ — експертиза неправильна! І от освячення престолів у храмах і знову, і знову після Феофанії все одно пишуть "при Кириле Московському". І що це як не красномовне визнання того, що УПЦ частина РПЦ???????".