Щодо публікації на сайті «Znaj.ua» про заборону релігійних «сект»

05.11.2020, 21:40

Рішення комісії 5 листопада 2020

Опис ситуації

До Комісії з журналістської етики 8 жовтня 2020 року надійшла скарга Релігійної організації «Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні» на публікацію інтернет-видання «Znaj.ua» від 20 липня 2020 року «Верховна Рада заборонить секти: хвилинки поговорити про Бога не знайдеться». Авторкою публікації є Софія Маркіна.

Публікація стосується розробки Верховною Радою України законопроекту, який стосується заборони невизнаних релігійних організацій – які авторка публікації називає «сектами». У публікації подаються слова голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики Галини Третьякової, які вона начебто надала виданню Инсайдер.ua. Посилання на першоджерело інформації відсутнє. Слова народної депутатки виданням передані так: «Також нардеп зазначила, що секти використовують нейролінгвістичне програмування, яке дозволяє зомбувати парафіян, і “виманювати” у них величезні суми, квартири, автомобілі і т. д. За словами Третьякової, там навіть працює система “чорних нотаріусів”, які швидко оформлюють майно, і не дозволяють навіть передумати. Тому секти в Україні необхідно заборонити».

Після слів пані Третьякової у матеріалі вживається фраза (орфографію збережено, авторка публікації почала це речення з нового абзацу та з малої літери): «найвідоміша секта в Україні – “Свідки Єгови”. Очевидно, і вона потрапить під заборону, разом з іншими». Також в матеріалі для «контексту» використовуються згадки про Сандея Аделаджу та його махінації, а також посилання на три власні матеріали видання, які стосуються «сект» та негативних явищ, пов’язаних з ними, зокрема історія про виявлення будинку, «схожого на притулок кривавої секти».

На думку заявників, виданням було порушено вимоги пунктів 6, 9, 10 та 15 Кодексу етики українського журналіста.

26 жовтня 2020 року Комісія звернулася з листом до Інтернет-видання «Znaj.ua» з проханням надати коментарі щодо вказаної публікації та зазначених у скарзі аргументів. Відповіді від видання отримано не було.

Відповідні етичні стандарти

Пункт 6 Кодексу етики українського журналіста: «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел».

Пункт 9 Кодексу етики українського журналіста: «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».

Пункт 10 Кодексу етики українського журналіста: «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».

Пункт 15 Кодексу етики українського журналіста: «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики».

Щодо порушень вимог пункту 6 Кодексу

Вимоги пункту 6 Кодексу передбачають обов’язок журналістів перевіряти автентичність інформації, яку вони надають, а також підкріплювати її належними першоджерелами задля того, аби читач мав змогу самостійно перевірити відповідність переданої інформації оригінальній. Такими є вимоги дотримання стандарту достовірності подання інформації.

Значна частина матеріалу, що розглядається в рамках цієї скарги, побудована на передачі слів народної депутатки України Галини Третьякової. Цитуванню її слів передує така фраза: «Про плановані нововведення розповіла керівник комітету з питань соціальної політики Верховної Ради Галина Третьякова, передає Инсайдер.ua». Матеріал також містить скріншот, на якому зображена пані Третьякова, з невідомого відео з Youtube. В той же час, у матеріалі відсутнє як посилання на цитований матеріал Инсайдер.ua, так і посилання на відео на Youtube, в рамках якого пані Третьякова могла давати коментар. Все це не дозволяє читачеві встановити наскільки точно авторка «Znaj.ua» відтворила слова голови одного з парламентських комітетів, а також свідчить про те, що Софія Маркіна та саме видання не дотрималося вимог пункту 6 Кодексу.

Щодо порушень вимог пункту 9 Кодексу

Стандарт відділення фактів від суджень та припущень існує для того, аби чітко розділити інформацію, яка є фактом об’єктивної реальності, від висновків, які той чи інший журналіст може зробити з отриманої інформації. Його дотримання є особливо важливим у ситуаціях, коли цитується пряма мова публічної особи з чутливих питань, до яких, безумовно, відноситься і питання обмеження діяльності релігійних організацій.

У матеріалі вживаються такі формулювання: «За словами Третьякової, там навіть працює система “чорних нотаріусів”, які швидко оформлюють майно, і не дозволяють навіть передумати. Тому секти в Україні необхідно заборонити.

найвідоміша секта в Україні – “Свідки Єгови”. Очевидно, і вона потрапить під заборону, разом з іншими».

Така орфографія авторки матеріалу не дозволяє читачеві зрозуміти, кому належить висновок про те, що «найвідомішою сектою в Україні», яка може потрапити під заборону, є «Свідки Єгови». Крім того, такий висновок натякає на упередженість авторки матеріалу та видання до представників однієї релігійної конфесії. Зважаючи на це, Комісія вважає, що у цьому випадку допущено порушення вимог пункту 9 Кодексу.

Щодо порушень вимог пункту 10 Кодексу

Дотримання стандарту збалансованості у журналістиці необхідне для того, аби уникнути однобокості та звинувачень в упередженості матеріалу. Особливої уваги потрібно надавати точці зору тих, кого критикує матеріал. Також цей стандарт вимагає надавати слово незалежним експертам, які є достатньо компетентними для коментування обраної тематики і не є фахівцями, що надають коментарі з будь-якого приводу.

Матеріал, що стосується законопроекту про заборону діяльності невизнаних релігійних організацій, мав би містити коментарі представників таких організацій. Вони мали б мати змогу прокоментувати звинувачення, спрямовані в їх сторону, надати свою позицію щодо прийняття відповідного законопроекту та/або легалізації власної діяльності. У разі відмови коментувати ситуацію зі сторони конфесій, такий коментар міг би надати експерт, компетентний у темі діяльності релігійних організацій. В той же час, у матеріалі відсутні коментарі представників релігійних організацій, діяльність яких може бути забороненою, коментарі незалежних експертів, а також коментарі представників «Свідків Єгови», яких безпосередньо згадано в матеріалі як «найвідомішу секту України». Через це Комісія доходить висновку, що Інтернет-видання «Znaj.ua» та Софія Маркіна припустилися порушень пункту 10 Кодексу.

Щодо порушень вимог пункту 15 Кодексу

Принцип недискримінації закріплений у більшості міжнародних документів, які стосуються захисту прав людини. Наслідком закріплення цього принципу є і заборона на поширення мови ворожнечі, що є однією з категорій контенту, поширення якої є неприпустимим як з точки зору етичних стандартів, так і з точки зору законодавчого та міжнародно-правового медійного регулювання. Одними з найважливіших елементів оцінки того, чи містяться у матеріалі заклики до поширення ворожнечі, є зміст матеріалу та його контекст.

Якщо подивитися на матеріал, що є предметом розгляду за цією скаргою, то він є нічим іншим як критикою невизнаних релігійних організацій та їх діяльності. В цитаті пані Третьякової можна зустріти декілька стереотипних уявлень про діяльність таких організацій: застосування ними нейролінгвістичного програмування, виманювання коштів з парафіян. Окремої уваги варто звернути і на контекст, у якому подається цей матеріал. Авторка та видання свідомо додали до публікації посилання на інші матеріали, які титруються так: «одружився на сестрі, ґвалтував дитину - у Росії знайшли притулок кривавої релігійної секти», «дніпрян масово вербують в секти: вийшов з під'їзду - і вже прийняли» тощо. Вони формують однозначно негативне ставлення до представників невизнаних релігійних організацій та тих, кого називають «сектами». Власне, вживання самого терміну «секта» в українському суспільстві несе негативну конотацію і одразу налаштовує на упередженість до представників відповідних конфесій, яка, серед іншого, може призвести і до насильства. Зважаючи на це, Комісія вважає, що у цій справі було порушено вимоги пункту 15 Кодексу.

Висновок та рекомендації

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що у матеріалі «Верховна Рада заборонить секти: хвилинки поговорити про Бога не знайдеться», опублікованому авторкою Інтернет-виданням «Znaj.ua» Софією Маркіною 20 липня 2020 року, допущено порушення пунктів 6, 9, 10 та 15 Кодексу етики українського журналіста. Оскільки порушення принципів недискримінації та застосування розпалювання ворожнечі у матеріалах є одним з найгрубіших порушень журналістських стандартів, Комісія висловлює авторці видання «Znaj.ua» Софії Маркіній та самому виданню публічний осуд.

Комісія закликає уникати мови ворожнечі, упередженого та дискримінаційного ставлення у журналістських матеріалах та у разі висвітлення тем, які висвітлюють питання етнічної, релігійної чи певної соціальної групи рекомендує:

  • уникати узагальнень, які призводять до стереотипних уявлень про стиль життя, поведінку, соціальну роль тощо осіб етнічної, національної чи релігійної груп;
  • висвітлювати думки, позицію осіб тих груп, чиї питання, проблеми, історія тощо, висвітлюються у матеріалах;
  • ретельно відбирати експертів/-ок для отримання коментарів, уникаючи висвітлення позиції осіб, які є ксенофобами;
  • дотримувати балансу думок та запрошувати правозахисні та громадські організації, які працюють у напрямку захисту прав чи підтримки етнічних, релігійних чи інших соціальних груп в Україні;
  • у контексті висвітлення релігійної тематики – використовувати коректну термінологію щодо представників різноманітних конфесій та утримуватися від вживання понять, які можуть призвести до упереджень на насильства до представників відповідних конфесій.

Голова Комісії Андрій Куликов