На Кіровоградщині хочуть відтворити трипільський храм, збудований 6000 років тому

10.02.2021, 20:27
Культура
Репродукція Небелівського храму - фото 1
Репродукція Небелівського храму
Джерело фото: spadok.org.ua.
Йдеться про трипільський храм у Небелівці, збудований у IV тисячоліття до н. е. "Наша ідея полягає в тому, щоби відтворити цей храм, його інтер'єри, плюс за допомогою сучасних технологій облаштувати інсталяції, які б відповідали тому часу, - розповів голова Кіровоградської облдержадміністрації Андрій Назаренко. - Коронакриза спонукає нас розвивати внутрішній туризм. Ми маємо багато гарних місць в області, так звані туристичні магніти, які приваблюють людей з інших регіонів".

Про це інформує Голос України.

Проект "Культурні маршрути давніх цивілізацій" передбачає реекспозицію постійного виставкового простору Новоархангельського районного краєзнавчого музею. А для презентації пам'ятки "Небелівський храм доби Трипілля" планують створити сучасний виставковий майданчик.

За інформацією департаменту культури ОДА, історичний об'єкт у Небелівці розглядається як частина туристичного маршруту радіусом 60 км. На його створення планують залучити майже мільйон гривень. У відбудові храму розраховують на допомогу Українського культурного фонду, куди вже подали відповідний проект.

В області переконані, що, крім розвитку внутрішнього туризму, проект сприятиме посиленню співпраці з ЮНЕСКО.

Довідково.
Небелівка - поселення-протомісто трипільської культури IV тисячоліття до н. е., розташоване неподалік однойменного села Небелівка Новоархангельського району. Друге за площею з виявлених поселень трипільської культури (до 300 га), де містилося 1500 будівель, загальна кількість жителів становила до 7 тис. осіб. За площею та кількістю жителів це було найбільше поселення того часу в Європі. Оселі розміщувалися кількома концентричними колами з квартальною забудовою в центрі. З південного боку знаходився в'їзд з розміщеними з боків рядами будівель. Усе поселення було оточене дерев'яним палісадом.

Починаючи з 2008 року на поселенні розпочала роботу українсько-британська археологічна експедиція Інституту археології НАН України та Департаменту археології Даремського університету Великої Британії. Проект носить назву "TRIPOLYE MEGA-SITE". В дослідженні беруть участь учені інших країн, зокрема - Болгарії.

Розкопаний на території поселення перший трипільський храм є найбільшою спорудою трипільської культури, дослідженою археологами за весь період вивчення цієї археологічної культури. Споруда розмірами 20 на 60 метрів складалася з двох поверхів. На першому поверсі розкопано сім вівтарів хрестоподібної форми.

Під час розкопок знайдено багато історичних артефактів того періоду. Зокрема, кераміка, представлена кухонним та столовим посудом (миски, кубки, горщики тощо). А також жіночі статуетки та глиняні конічні фішки, які використовувалися для лічби.