"Крихкіші за скло": у Львові експонують ікони з колекції Остапа Лозинського

16 січня, 11:36
Культура
"Крихкіші за скло": у Львові експонують ікони з колекції Остапа Лозинського - фото 1
125 робіт представлено на виставці "Крихкіші за скло", яку експонують у Музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького. Виставка присвячена пам’яті львівських митців Остапа Лозинського та його батька Тараса Лозинського.

Про це Суспільному розповів завідувач виставково-експозиційного та науково-освітнього відділу Національного музею імені Андрея Шептицького Роман Зілінко.

Експонують 107 ікон з приватної колекції родини Лозинських. А також – роботи на склі Остапа та Тараса Лозинських.

За словами Романа Зілінка, ікони з колекції, які можна зараз оглянути на виставці, походять з Покуття, з Буковини – з Богородчан, Надвірної, Коломиї, Косів.

"Ймовірно, ці ікони виготовлялися у родинних майстернях. І продавалися на Гуцульщину, Тернопільщину та на Львівщину. Найдавніші ікони датуються 1850-ми роками. Пов’язано це з тим, що в той час з’являється відносно дешеве гутне скло, тобто матеріал, на якому можна малювати", — говорить він.
Традиція ікон на склі поступово зникала на початку XX століття. На Буковині вона протривала до 20 років XX століття.

"Умовно ми маємо справу з двома поколіннями майстрів, які малювали ікони на склі", – каже Роман Зілінко.

Митець зазначає, що на тих іконах малювали найбільш шанованих святих: потрійні ікони з зображенням розп’яття, Богородиці та Миколая.

"А також – Покрови Богородиці, коронування Богородиці, святий Миколай, Варвара, святий Юрій. Було десь до десяти іконографічних типів, які між собою змішуються: Богородиця Покрова і до неї додають зображення святого Юри й Варвари, чи Миколая і Варвари", – розповідає завідувач відділу.
Зараз на виставці експонуються ікони, які збирали по селах Роксоляна й Тарас Лозинські, батьки Остапа, на початку вісімдесятих років. Сам Остап Лозинський вишуковував цінні експонати на базарах, в антикварних крамницях або на аукціонах.

"Ця колекція ніколи не виставлялася повністю. Остап робив декілька виставок, де задіював старі ікони та свої роботи. Але повністю вона ніколи не виставлялася, не опрацьовувалася і не публікувалася. А вона того вартує, тому що вона є найбільшою приватною колекцією ікони на склі в Україні", – пояснює Роман Зілінко.

Виставка триватиме до 26 травня. Протягом цього часу також презентуватимуть книги, до створення яких був причетним Остап Лозинський, лекції та зустрічі з дослідниками.