Ірландія і Молдова визнали Голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу

Ірландія і Молдова визнали Голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу - фото 1
Верхня палата парламенту Ірландії та парламент Молдови 24 листопада визнали Голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу.

Джерело: Громадське

У повідомленні посольства України в Ірландії йдеться, що Верхня палата парламенту Ірландії визнала Голодомор геноцидом українського народу, і це «справді історичне рішення».

«Ірландія належить до числа наших найближчих друзів, які не бояться називати речі своїми іменами», — зазначили там.

Як пише видання Newsmaker, депутати парламенту Молдови ухвалили декларацію про засудження Великого голоду (Голодомору) в Україні у 1932-1933 роки. За декларацію проголосували 54 депутати.

«Великий голод (Голодомор) в Україні був наслідком запланованих заходів із навмисним наміром фізично винищити опонентів комуністичного режиму та став ключовим інструментом політики масової колективізації та поневолення тих часів», — йдеться в тексті декларації.

Видання вказує, що депутатів від опозиції в залі засідань не було. Фракція «Блоку комуністів та соціалістів» залишила засідання після провалу вотуму недовіри до політики Міністерства юстиції.

Як РІСУ інформувала, парламент Румунії 24 листопада визнав Голодомор злочином проти людства й українського народу.

Додамо, у жовтні цього року міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав парламенти всіх держав визнати Голодомор геноцидом українського народу.

«Закликаю... підтримати Україну, визнавши Голодомор — сталінський штучний голод 1932-1933 років — геноцидом українського народу. У листопаді ми відзначатимемо його 90-річчя. Визнання дуже важливо зараз, коли Росія здійснює черговий геноцид», — пише міністр.

Голодомор 1932-1933 років

Це був акт геноциду українського народу, організований керівництвом ВКП та урядом СРСР шляхом створення штучного масового голоду. Вбивство голодом відбувалося в Україні й на Кубані.

Точну кількість жертв ніхто не знає, бо в роки Голодомору таких підрахунків не вели, навіть більше: радянська влада намагалася приховати масштаби трагедії.

Дослідники з Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України встановили, що внаслідок голоду в 30-х роках загинули 3,941 млн українців різного віку, а також 1,1 млн — втрати ненародженими.

Після детальніших розрахунків у 2015 році вчені дійшли висновку, що втрати ненародженими становили 600 тисяч людей. Саме оцінку в 3,9 млн використав Апеляційний суд міста Києва, який 2010 року визнав Голодомор геноцидом та назвав людей, які вчинили цей злочин.

Однак у жовтні 2019 року Музей Голодомору ініціював нове розслідування у справі щодо геноциду українців у 1932–1933 роках. СБУ призначила нову експертизу, за якою визначили, що жертвами Голодомору стали 10,5 млн українців. З них 9,1 млн — на території УСРР та 1,4 млн — у місцях компактного проживання українців у межах СРСР.