Експерт розвінчав міф, що нібито Церкву в Україні розвинула і розбудувала РПЦ

Експерт розвінчав міф, що нібито Церкву в Україні розвинула і розбудувала РПЦ - фото 1
Релігієзнавець Дмитро Горєвой розвінчав міф пропаганди Московського Патріархату про те, що Константинополь нібито не має права надавати Томос і повертати собі історичну Київську митрополію, оскільки вона нібито займала меншу частину території України.

Про це повідомляє Релігійна правда.

На одному з проросійських видань навіть публікували таку карту з посилом, мовляв, саме РПЦ розвинула і розбудувала Церкву в Україні, а от жадібні греки хочуть все це забрати.

Щоб перевірити і спростувати це твердження, Горєвой у програмі «Детектор. Релігії», яка виходить щотижня на YouTube-каналі DetectorUA, розглянув церковну історію всіх регіонів України і проаналізував, скільки часу вони перебували під Константинополем, а скільки під Москвою.

Крим

Перші паростки християнства на території сучасної України проросли у Криму. Християни там оселилися у перших століттях нашої ери. Згодом там постала Готська єпархія з центром у давньогрецькому місті Доросі – нині Мангуп. Кримські єпископи навіть брали участь у шостому та сьомому Вселенських соборах.

Загалом історія християнства у Криму дуже строката, надзвичайна та драматична. Церковне життя існувало там доволі довго, хоча і з певними перервами. Переломним моментом тут стала анексія Криму Російською імперію. Катерина ІІ 1779 року наказала переселити усе християнське населення з Криму до Приазов’я. Під примусове переселення підпали православні греки, вірмени та римо-католики.

Греки для збереження пам’яті про своє колишнє поселення, назвали нову домівку старим ім’ям – Маріамполь. Так з’явилося сучасне місто Маріуполь. Але найцікавіше, що грецького митрополита Ігнатія – клірика Константинопольського Патріархату – насильно підпорядкували РПЦ. А після його смерті скасували і очолювану ним Готсько-Кефайську митрополію. Її підпорядкували Слов’янській єпархії, щоби жодної згадки про грецьку церковну юрисдикцію не лишилося.

Загалом православ’я у Криму перебувало у юрисдикції Константинополя близько 14 століть і тільки 2,5 століття у складі РПЦ.

Київ і Чернігівщина

Майже одночасно з Київською митрополією Москва прибрала до рук і Чернігівську архієпархію. Обидві майже 700 років перебували у складі Константинополя і тільки по 330 – під Москвою.

Полісся, Поділля і Волинь

Так зване підпорядкування Київської митрополії Московському (на відео помилково сказано «Константинопольському», – ред.) Патріарху 1686 року не означало повного переходу усіх українських земель під владу Москви, бо Правобережна Україна тоді входила до складу Речі Посполитої.

Реальна підлеглість РПЦ на територіях Полісся, Поділля та Волині починається лише з другого та третього поділів Польщі наприкінці 18 століття. Більше того, у міжвоєнний період на Волині діяла Польська Православна Церква.

Тобто цей регіон був під реальною юрисдикцією Константинополя близько 8 століть і лише трохи більше 200 років під РПЦ.

Експерт розвінчав міф, що нібито Церкву в Україні розвинула і розбудувала РПЦ_1